Ryszard Bocian zdobywa najwyższą górę Peru

Ryszard Bocian w PeruCo wspólnego mają peruwiańskie góry z Osiem? Otóż bardzo wiele. W tym roku, w jeden z ostatnich dni maja na wierzchołku Huascarana (6768 m), najwyżej góry Peru stanął Ryszard Bocian - mieszkaniec naszej gminy. Było to pierwsze wejście na Huascarana w tym roku. Huascaran znajduje się w górach Cordilliera Blanca w Andach, peruwiańskiej części łańcucha gór. Przed wspinaczką na najwyższą górę (po dwudniowej wspinaczce w ramach aklimatyzacji), nasz alpinista zdobył inny, niewiele niższy szczyt - Vallunaraju (5686 m). Po wypoczynku w Huaraz wyprawa wyruszyła do doliny Ishinca. Celem wspinaczy wysokogórskich było wejście na Tocllaraju (6034 m). Wejście na tę górę miało być zaprawą przed Huascaranem.
-Było ciężko, mnóstwo śniegu, szczelin i seraków a do tego bardzo zimno. Na dodatek 50 m przed wierzchołkiem utworzył się wielki śniegowy grzyb. Miękki, sypki śnieg był nie do przejścia, toteż trzeba było się wycofać - relacjonuje wspinaczkę R. Bocian.

 - Zabrakło nam tylko 50 m. do samego wierzchołka, ale aklimatyzacja i doświadczenie zdobyte na tej górze zaprocentowało na Huascaranie.
Sponsorami wyprawy byli: Stolarnia Krzysztof Otlewski w Osiu, Bank Spółdzielczy w Osiu oraz Gmina Osie.

Publikowane: 2009-09-14