Poświęcenie nowego Krzyża w Oskim Piecu

poniedziałek, 27 października 2014 10:38

We wrześniu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu, ksiądz proboszcz Konrad Baumgart wraz z ojcem werbistą dokonał poświęcenia nowego krzyża w Oskim Piecu. Poprzedni krzyż zniszczony został przez silny wiatr, pozostała tylko pasyjka licząca prawie sto lat. Mieszkańcy wsi zwrócili się o pomoc do Szkolnego Koła Caritas w Osiu celem postawienia nowego krzyża. Prace ruszyły wczesną wiosną, przy współpracy mieszkańców. Nowy krzyż stanął na wyłożonym kostką, ogrodzonym terenie. To już trzeci krzyż, który stanął na terenie oskiej parafii przy wsparciu SK Caritas i jak zapewnia Henryk Porożyński - opiekun koła - w przyszłym roku przygotowują się do odnowienia kolejnego.

Więcej: Poświęcenie nowego Krzyża w Oskim Piecu

 

5 lat oskiego chóru

czwartek, 23 października 2014 10:10

W miniona sobotę, 18 października w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu znów rozbrzmiewała muzyka chóralna. Tym razem okazją był jubileusz 5-lecia naszego chóru Chorus Osensis. O godzinie 19:00 ponad stuosobowa publiczność oraz zaproszeni goście, wśród których zasiedli Wójt Gminy Michał Grabski, Przewodniczący Rady Gminy Osie Roman Waśkowski oraz księża Konrad Baumgart, Stefan Kukliński i Stanisław Olszewski, wysłuchali utworów religijnych i świeckich z całego okresu istnienia chóru. Po koncercie naszedł czas na gratulacje, także od zaprzyjaźnionych chórów, oraz kawę i wspomnienia. Dyrygent oraz zarząd chóru podziękowali wszystkim udzielającym wsparcia chórowi i obiecali dostarczać jeszcze wielu wrażeń artystycznych zarówno podczas uroczystości kościelnych jak i świeckich.

Więcej: 5 lat oskiego chóru

 

Miedzno "Dzień Ziemniaka"

czwartek, 23 października 2014 07:31

Pod koniec września 2014 r. Rada Sołecka wsi Miedzno wraz z Ewą Czerwińską - sołtysem i innymi mieszkańcami zorganizowały plenerową imprezę pn. Dzień Ziemniaka. Wszystkie osoby, które przybyły do Miedzna miały sposobność skosztować aż dziewięciu potraw ziemniaczanych.

Więcej: Miedzno "Dzień Ziemniaka"

 

Droga w Wałkowiskach po przebudowie

czwartek, 16 października 2014 08:34

Droga w WałkowiskachOd kilku tygodni mieszkańcy wsi Wałkowiska jeżdzą po zmodernizowanej drodze. Nowa nawierzchnia asfaltowa zniwelowała nierówności i zlikwidowała istniejące dziury. Zgodnie z projektem wykonawca robót utwardził też pobocza. Całość sprawia, że dzisiaj drogą jeździ się bezpiecznie, a to jeden z głównych czynników przebudowy tej drogi. Inwestorem drogi był Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu. Wyłoniony w przetargu wykonawca robót tj. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Świeciu przeprowadził ten remont za kwotę 300 tys. zł. przy udziale finansowym Gminy Osie w kwocie 80 tys. zł. To kolejna droga wyremontowana w tym roku na terenie naszej gminy. Dzięki temu, również i bieżący rok, pod względem inwestycji drogowych możemy zaliczyć do udanych

Więcej: Droga w Wałkowiskach po przebudowie

 

I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Osiu

wtorek, 14 października 2014 12:13

28 września 2014 roku w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Osiu odbył się I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Na konkurs przybyło 12 zespołów: z Brus, Pniew, Grudziądza, Drzycicmia, Bydgoszczy, Chełmna, Elbląga, Łodzi, Nakła, Poznania, Szczecina i Kalisza. Jury w składzie prof. Roman Grucza (przewodniczący) - emerytowany profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Pomorskiej w Słupsku, wieloletni prezes Zarządu Głównego PZCHiO w Warszawie; dr hab. Aleksandra Grucza – Rogalska (członek) - Akademia Muzyczna w Gdańsku; ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski (członek) - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Po wysłuchaniu utworów konkursowych postanowiło przyznać pasma: brązowe, srebrne oraz złote i nagrody specjalne uczestnikom konkursu. Jurorzy wysoko ocenili organizację i sprawne przeprowadzenie konkursu oraz wyrazili swoje uznanie dla wszystkich dyrygentów, którzy przygotowywali swoje zespoły.

Więcej: I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Osiu

 

Wycieczka do stolicy

wtorek, 14 października 2014 10:16

W ramach podziękowania mieszkańcom za udział w tegorocznych dożynkach sołtys Wałkowisk - Włodzimierz Powierża, zorganizował jednodniową wycieczkę do Warszawy. 11 września pięćdziesięcioosobowa grupa o piątej rano ruszyła na podbój stolicy. Zwiedzali grób Popiełuszki, Warszawskie Łazienki, Powązki, rzucili okiem na Pałac Kultury i Nauki. Tego dnia w związku z rozgrywanym na Stadionie Narodowym meczem, ulice Warszawy wypełnione były polskimi i niemieckimi kibicami. Sportowa atmosfera towarzyszyła wszystkim również w drodze powrotnej, podczas której kibicowaliśmy naszej drużynie. Sołtys dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na wspólny wyjazd, zaprasza do włączenia się w organizację kolejnych dożynek za rok i już myśli o następnej, wspólnej wycieczce.

Więcej: Wycieczka do stolicy

 

Uwaga! Szkolenie!

czwartek, 09 października 2014 11:21

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Świeciu zaprasza na szkolenie, które odbędzie się w dniu 23 października 2014 r. o godzinie 10:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Tematem szkolenia będzie: „Nowe Zasady Płatności bezpośrednich w roku 2015”.

Więcej: Uwaga! Szkolenie!

 

GOK Osie po raz kolejny wyróżniony

czwartek, 09 października 2014 11:04

Na początku września oskie Centrum Informacji Turystycznej odwiedziła Komisja Certyfikacyjna Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Natomiast w miniony piątek, 3 października br, we Włocławku, podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki otrzymaliśmy dwugwiazdkowy Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Nie bez znaczenia w czasie procesu certyfikacyjnego były: wydanie przewodnika turystycznego po gminie Osie (dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kuj-Pom.) oraz nasz punkt informacji turystycznej, który był w ubiegłym roku modernizowany w oparciu o wskazania Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikat osobiście odebrał Dyrektor GOK Osie Andrzej Kowalski.

Więcej: GOK Osie po raz kolejny wyróżniony

 

XXV BIEGI OSKIE

czwartek, 09 października 2014 10:20

W sobotę, 4 października, odbyły się XXV Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego. Na stadionie sportowym w Osiu wystartowali zawodnicy z Bukowca, Brzezin, Drzycimia, Osiecznej, Laskowic, Lipinek, Czerska, Nowego, Osia, Szlachty, Śliwic, Wierzchów, Serocka, Świecia, Gródka, Warlubia - blisko 450 osób. Konkurencje rozgrywane były w 11 kategoriach, dystanse na 400, 600,800, 1000, 1500 i 1600 metrów pokonywała młodzież zarówno płci pięknej, jak i przeciwnej. Bieg główny dotyczył X i XI kategorii, /kobiety i mężczyźni/, pokonywany był na trasie Żur- Osie. Tu dla zwycięzców czekały puchary, im. Profesora Alfonsa Hoffmanna i prezesa Bractwa Czarnej Wody. Wystartowało w nim 25 zawodników.

Więcej: XXV BIEGI OSKIE

 

"Mój piękny ogród 2014"

środa, 08 października 2014 13:50

W dniu 21 września 2014 r. laureaci konkursu pt. Mój piękny ogród 2014 organizowanego po raz IX pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Osie Romana Waśkowskiego uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Gniezna, Poznania i Kórnika. Zwiedzono m.in. Katedrę Gnieźnieńską, stare miasto w Poznaniu ze słynnymi Koziołkami Poznańskimi oraz Palmiarnię. Pobyt w Palmiarni to niezapomniana podróż po odległych kontynentach gdzie wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych, śpiewu żywych ptaków, szumu wody, akwariów pełnych egzotycznych ryb można spocząć w małej kawiarence i wypić filiżankę dobrej kawy. Ostatnią miejscowością był Kórnik, gdzie uczestnicy zwiedzili romantyczny zamek otoczony pięknym parkiem arboretum. W konkursie uczestniczyli właściciele ogrodów z miejscowości: Wałkowska, Jaszcz, Brzeziny, Miedzno, Radańska, Pruskie, Łążek i Tleń. Pogoda w dzień wycieczki dopisała, humory również, co widać na załączonych zdjęciach.

Więcej: "Mój piękny ogród 2014"

 

Wycieczka na Kaszuby

środa, 08 października 2014 13:05

Dnia 6 września 2014 roku wyróżnieni uczestnicy konkursu "Ładna posesja, estetyczna zagroda" w sołectwie Osie brali udział w wycieczce do Szymbarka. Wycieczka była nagrodą dla 43 uczestników konkursu. Wszyscy wycieczkowicze wrócili bardzo zadowoleni, pogoda dopisała. Nie pozostaje nic innego jak planować wycieczkę na przyszły rok!

Więcej: Wycieczka na Kaszuby

 

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

wtorek, 30 września 2014 10:31

26 września 2014 r. w Zespole Szkół w Osiu odbył się uroczysty apel z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W programie artystycznym pt. " My z niego wszyscy..." udział wzięli uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pani Wiesławy Herder. Celem zorganizowanej uroczystości było upamiętnienie wydarzeń sprzed 75 lat, przypomnienie Polskiego Państwa Podziemnego, jego dziedzictwa i jego ideałów, które ziściły się w wolnej Polsce.


Więcej: 75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 

Dyżur poselski Eugeniusza Kłopotka w Osiu

piątek, 26 września 2014 12:21

E. KłopotekUrząd Gminy Osie informuje, że dnia 29 września 2014 r. (poniedziałek) w godzinach od 11:30 do 13:00 w budynku Urzędu Gminy - pokój nr 10 - dyżur poselski pełnić będzie Eugeniusz Kłopotek, Poseł na Sejm RP. Podstawowe biuro posła mieści się w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej 87/14. Zapraszamy na spotkanie!


Siłownie plenerowe w Osiu i Tleniu

piątek, 19 września 2014 08:36

Siłownia plenerowa w OsiuSiłownie plenerowe powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Moda na aktywny wypoczynek już dawno zawitała na teren naszej gminy, toteż pomysł wybudowania siłowni plenerowych szybko trafił na podatny grunt. Opisany i zilustrowany pomysł zaowocował dwoma projektami siłowni: w Osiu i Tleniu. Projekty te uzyskały dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”. Całkowita wartość tych inwestycji wyniosła prawie 60 tys. zł. Zadanie wykonała firma  P.P.U.H ZAMA Maciej Zagórski z Torunia. Świadomość dbania o stan zdrowia nie dotyczy tylko osób schorowanych lub starszych, ale dociera do dzieci i młodzieży, dlatego też licznie korzystają oni z urządzeń ustawionych przy ul Polnej w Osiu i przy ul. Wierzbowej w Tleniu.

Więcej: Siłownie plenerowe w Osiu i Tleniu

 

Droga w Żurze po przebudowie

piątek, 19 września 2014 08:35

Droga ŻurZakończona została przebudowa kolejnej drogi w naszej gminie - tym razem drogi w Żurze. Ten 820 metrowy odcinek sięgający do mostu na kanale przy Elektrownii Wodnej w Żurze jeszcze latem był wąskim skrawkiem spękanego asfaltu z dziurawym poboczem. Obecnie na całym odcinku dokonano poszerzenia, a całość pokryto masą bitumiczną, jednostronnie wybudowano chodnik z kostki brukowej, ustawiono bariery ochronne, a okolicach przejścia dla pieszych zamontowano próg, tzw. "leżącego policjanta". Dobra jakość drogi i chodnik zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników elektrownii. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa i Samorządu Gminy Osie w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Wartość tej inwestycji wyniosła: 489 506,84 zł. przy dofinansowaniu z budżetu państwa: 244 753,42 z. Roboty wykonywało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Świeciu.

Więcej: Droga w Żurze po przebudowie

Azja Środkowa wg Rafała Kuzimskiego

piątek, 19 września 2014 07:48

Rafał KuzimskiGminny Ośrodek Kultury w Osiu i Rafał Kuzimski - podróżnik zapraszają wszystkich na spotkanie pn. "Przez stepy, góry i pustynie, czyli Azja Środkowa według Rafała Kuzimskiego". W trakcie spotkania R. Kuzimski w słowach i na fotografiach przekaże wrażenia i obrazy z podróży jedwabnym szlakiem. Spotkanie odbędzie się w dniu 24 września 2014 r. o godz. 17.00 w GOK w Osiu. Wstęp wolny.

Więcej: Azja Środkowa wg Rafała Kuzimskiego

 

Przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego w Osiu

piątek, 19 września 2014 07:32

Wójt Gminy Osie ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości Osie, stanowiącego własność Gminy Osie.

Więcej: Przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego w Osiu

Stanica wędkarska w Grzybku

piątek, 12 września 2014 11:32

Stanica wędkarska w GrzybkuKoło Wędkarskie nr 113 w Osiu liczy blisko 300 członków. O Grzybku nad Zbiornikiem Żurski słyszał pewnie każdy z nich. To w Grzybku rozpoczyna się wiele wędkarskich przygód i tu też możemy codziennie spotkać sympatyków świeżej rybki. To z myślą o wędkarzach w Grzybku powstała Stanica wędkarska. Zadanie zrealizowane zostało przy udziale finansowym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” - małe projekty Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”. Budowy drewnianej stanicy podjął się "Zakład Stolarski Marek Malinowski, Leszek Malinowski" z Osia. Całkowity koszt inwestycji to prawie 45 tys. złotych. W miniony wtorek Michał Grabski - Wójt Gminy Osie uzgadniał z Aleksandrem Willimem - Prezesem Koła Wędkarskiego nr 113 w Osiu warunki współpracy z wędkarzami oraz zasady publicznego udostępnienia obiektu. A jak Grzybek wyglądał w lipcu 2014 r.  można obejrzeć na materiale filmowym autorstwa Jacka Podróżnika Zobacz film >>>

Więcej: Stanica wędkarska w Grzybku

 

Strona 19 z 57

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»