Zaproszenie festyn Pruskie

środa, 14 sierpnia 2013 11:21

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 17 sierpnia o godzinie 16:00 !

Więcej: Zaproszenie festyn Pruskie

 

Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

środa, 14 sierpnia 2013 07:07

Jaszcz - fot. Marek J. LejkW sobotnie popołudnie byliśmy świadkami otwarcia nowego placu zabaw w Jaszczu. Otwarcie odbyło się przy okazji corocznego festynu. Jak zwykle nie zabrakło mieszkańców wsi, konkursów, nagród, pogody i zaproszonych gości. Oficjalnnego otwarcia dokonali: Michał Grabski-Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Irena Kozłowska - Sołtys wsi Jaszcz i Amelka Grzywacz - najważniejsza osoba podczas tej uroczystości, bo aktywnie korzystająca z urządzeń zabawowych. Ona też wręczyła M. Grabskiemu dyplom z podziękowaniami i na szczęście - słonia z podniesioną trąbą. Przez cały wieczór uczestnikom festynu przygrywał zespół wokalny z Chełmna. - Wspólnie z innymi mieszkańcami cieszymy się z tylu urządzeń na placu zabaw. Radość tę pokazują dzieci każdego dnia, licznie korzystając z huśtawek, karuzeli, czy sprężynowców - usłyszeliśmy z ust pani sołtys, która jednocześnie przekazała podziękowania wielu mieszkańcom sołectwa Jaszcz, za pomoc przy przygotowaniu festynu. Za naszym pośrednictwem pani sołtys dziękuje także sponsorom, bez których nie byłoby tylu nagród i jednocześnie uśmiechów na twarzach dzieci, młodzieży i dorosłych. A my gratulujemy organizatorom festynu sprawnej organizacji.

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

 

Kurenda - zwrot podatku akcyzowego

wtorek, 13 sierpnia 2013 13:56

Urząd Gminy Osie uprzejmie informuję, iż producenci rolni w miesiącu sierpniu 2013 roku mogą składać do Wójta Gminy Osie (dotyczy użytków rolnych położonych na terenie gminy Osie) wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej do wysokości kwoty zwrotu określonej na 2013 r. tj. 81,70 zł x ilość ha użytków rolnych (0,95 zł / 1l, nie więcej niż 86 l / 1 ha). Termin składania wniosków: - od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 r. wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie  - od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2013 r. Pieniądze wypłacane będą w terminie 1-31 października 2013 r. gotówką w Banku Spółdzielczym Osie lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku

 

Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

wtorek, 13 sierpnia 2013 09:28

XIII Mistrzostwa Powiatu Świeckiego tradycyjnie odbyły się w na oskiej strzelnicy. W imieniu Marzeny Kempińskiej - Starosty Powiatu Świeckiego turniej rozpoczął, a na koniec, medale wręczał Michał Grabski - Wójt Gminy Osie. Zawody strzeleckie w konkurencji powszechnej i mistrzowskiej przyciągnęły ponad pięćdziesięciu zawodników z różnych zakątków Polski. W klasie mistrzowskiej najlepszy okazał się Pieściński Jacek (powiat grudziądzki), następnie Lipiński Jacek (powiat kościerski), trzeci był Smykowski Marcin (powiat radziejowski). W klasie powszechnej zwyciężył Kwaśnik Jarosław (powiat Gdańsk), drugi był Pestka Tomasz (powiat chojnicki),a trzeci Pestka Andrzej (powiat chojnicki). Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Więcej: Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

 

Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 13:08

W sobotę 10 sierpnia br. na placu szkolnym w Łążku odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw. Wydarzenie to przyciągnęło wiele dzieci, dla których organizatorzy: Rada Sołecka i OSP Łążek przygotowali szereg konkursów sprawnościowych. Otwarcia dokonał Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie wraz z Mirosławem Drążkowskim - Sołtysem wsi Łążek i Wojciechem Katerem - radnym Rady Gminy Osie. Jako ostatnia przecięcia wstęgi dokonała Zuzia Polak. Oprócz rywalizacji w konkursach chętni mieli też okazję skorzystać z uprzejmości Adama Buchholza z Łążka, który powoził bryczką.  Przez cały wieczór dzieciom i dorosłym przygrywał zespół muzyczny Strings z nowym gitarzystą w składzie. Pogoda i humor dopisały wszystkim uczestnikom. 

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

 

Pruskie- Rowerami po Borach Tucholskich

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 07:33

W niedzielę 11 sierpnia, mieszkańcy Pruskich wybrali się na rodzinną , rowerową wyprawę do jednego z najciekawszych miejsc w Borach Tucholskich, Rezerwatu" Cisy Staropolskie" im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. Mimo, że rezerwat cisów jest miejscem znanym i odwiedzanym przez turystów, wszyscy uczestnicy wyjazdu byli w nim po raz pierwszy. Warto było wybrać się na tę wycieczkę, bo dopisała pogoda, miła atmosfera w grupie i przejechanie niemal 45 km okazało się wielką przyjemnością, dla wszystkich rowerzystów.

Więcej: Pruskie- Rowerami po Borach Tucholskich

 

Koniec remontu targowiska w Osiu

sobota, 10 sierpnia 2013 08:05

Targowisko w OsiuW ubiegłym tygodniu zakończylismy prace modernizacyjne części targowiska w Osiu. Roboty obejmowały ostatnią, środkową część placu targowego. Tylko w jeden dzień targowy w remontowanej części targowisko było nieczynne, ale za to w miniony czwartek handlowcy i kupujacy mogli poruszać się po równej, polbrukowej nawierzchni. Koniec z chodzeniem po nierównym betonie i gruzach. Całość inwestycji kosztowała ponad 50 tys. złotych, a roboty wykonywał lokalny Zakład Brukarski Adama Zielińskiego z Osia. Historia handlu na placu targowym w Osiu sięga kilku stuleci. W tym czasie zmieniała się lokalizacja, natomiast niezmienny był dzień tygodnia - czwartek. I tak też zostało do dnia dzisiejszego. Plac targowy w Osiu, obok targowisk w Świeciu, Nowym, Skórczu i Tucholi, tak jak i dawniej, stanowi ważny element życia gospodarczego i społecznego tej części Kociewia i Borów Tucholskich. Tu nie tylko się kupuje i sprzedaje. Targowisko to też miejsce spotkań znajomych i sąsiadów. Ceny towarów, czasem niiższe, czasem wyższe niż w sklepach w Osiu, nie mają żadnego wpływu na tradycje i przyzwyczajenia mieszakańców, nie tylko z Osia, ale i z najbliższych miejscowości. 

Więcej: Koniec remontu targowiska w Osiu

 

Konserwacja drzew w alejach prawem chronionych

sobota, 10 sierpnia 2013 11:10

Pomnik przyrody - Gmina Osie

Od poniedziału 12 sierpnia br. w alejach drzew prawem chronionych w Grabowej Buchcie i Osiu rozpoczną się prace konserwatorskie polegajace na usunięciu suchych i chorych konarów w koronach drzew. W tym roku konserwacji zostanie poddanych 60 drzew. Już dzisiaj wiemy, że zabieg sanitarny w tych samych alejach kontynuowany będzie w przyszłym roku, bowiem, co wykazał majowy przegląd drzew, potrzeby są o wiele wieksze.  Roboty wykonywać będzie firma Jarosława Bejmy z Nakła nad Notecią. Na to zadanie Gmina Osie otrzymała dofinansowanie w wysokości 21 tys. złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Planowany zabieg sanitarny poprawi nie tylko stan zdrowotny drew i ich estetykę, ale też znacznie zwiększy bezpieczeństwo użytkowników drogi Osie - Krąplewice. Kierowców i pieszych upraszamy o wyrozumienie i cierpliwość. 

Więcej: Konserwacja drzew w alejach prawem chronionych

 

Lato w Parku za nami

sobota, 10 sierpnia 2013 07:14

lato w Parku - fot. Marek J. LejkXIV Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym już za nami. Ta coroczna impreza przyciaga tłumy mieszkańców i turystów. Każdy znajdzie tu dla siebie coś fascynującego. Całość rozpoczęła się zwiedzaniem Elektrowni Wodnej w Żurze, a finał zwiedzania miał miejsce w sali edukacyjnej w WPK, podczas którego publicznie zaprezentowany została animacja Dawida Żurawskiego "Energia dla Gdyni". Uroczystego otwarcia dokonał gospodarz terenu Michał Grabski, Wójt Gminy Osie, w towarzystwie Romana Waśkowskiego- Przewodniczącego Rady Gminy Osie, Daniela Siewerta - p.o. dyrektora WPK i Marka Sobczaka - nadleśniczego Nadleśnictwa Osie. W otwarciu, a później wręczaniu nagród towarzyszyli im zaproszeni goście: Jarosław Katulski - Poseł na Sejm RP, Elwira Jutrowska - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i  Jarosław Pajakowski- dyrektor sąsiedniego Zespołu Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych.

Więcej: Lato w Parku za nami

 

Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

środa, 07 sierpnia 2013 07:17

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty dotyczącej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nimi podczas przewozu do Szkoły Podstawowej w Wierzchach oraz Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014,2014/2015,2015/2016 na trasie Osie - Łążek - Pruskie - Wierzchy - Tleń - Osie.

Więcej: Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

 

Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

środa, 07 sierpnia 2013 07:12

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty dotyczącej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nim podczas przewozu do Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014, 2014/2015, 20015/2016 na trasie Osie -Stara Rzeka - Radańska - Osie Wybudowania - Osie.

Więcej: Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

 

Turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie

wtorek, 06 sierpnia 2013 10:14

Turniej odbył się w sobotę 03.08.013r, a udział w nim wzięło 8 par. Zawodnicy przyjechali zarówno z Osia, jak i Świecia, Grudziądza, Świekatowa. Rozgrywki prowadzono systemem brazylijskim. Zwyciężyła bardzo dobrze znana para : Tomasz Wołoszuk i Piotr Ilewicz. Drugie miejsce zajęli : Rafał Wójcik i Mateusz Woźniak, a trzecie : Arkadiusz Taramaz i Maciej Karolczyk. Puchary dla drużyn wręczył osobiście Wójt Gminy Osie - Michał Grabski. Nagrody rzeczowe - kamery, ramki do zdjęć cyfrowych i piłki zawodnicy otrzymali od prezesa Wdeckiego WOPR - Witolda Gubera i Macieja Muszyńskiego - głównych organizatorów turnieju.

Więcej: Turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie

 

Przebudowa drogi powiatowej Łążek - Tleń

środa, 31 lipca 2013 10:52

Urząd Gminy Osie na prośbę firmy STRABAG Sp. z o.o. i w związku z przebudową drogi Łążek - Tleń informuje o całkowitym zamknięciu odcinka drogi powatowej nr 1005 C - Łążek - Tleń, etap I, dla ruchu kołowego od 6 sierpnia 2013 (wtorek) do dnia 31 sierpnia 2013 r. Ruch zostanie skierowany drogami powiatowymi : 1000 C na odcinku Łążek - Śliwice, 1017 C - na odcinku Śliwice - Wielkie Gacno, 1015 C na odcinku Wielkie Gacno - Tleń.

Koniec budowy drogi do Nowego Jaszcza

środa, 31 lipca 2013 10:35

W tym tygodniu zakończone zostały prace przy przebudowie drogi gminnej z Jaszcza do Nowego Jaszcza. Inwestycja obejmowała przebudowę drogi o długości ponad 800 mb. w technologii asfaltowej wraz z poboczami i odwodneniem. Roboty wykonane zostały przez F.H.U KIC -TRANS Piotr Różycki z Drzycimia za kwotę 245 312 zł. Na zadanie to Gmina Osie otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w kwocie 127 tys. zł. Jak mówi sołtys wsi Jaszcz,  Irena Kozłowska - Wszyscy jesteśmy zadowoleni z nowej drogi, zwłaszcza że wielu z nas dojeżdza tędy do swoich domów lub pól uprawnych, a coroczne remonty pochłaniały wiele czasu, pieniędzy i wysiłku.

Więcej: Koniec budowy drogi do Nowego Jaszcza

 

Remont dachu w Szkole Podstawowej w Brzezinach

środa, 31 lipca 2013 10:03

Podczas wakacji we wszystkich placówkach oświatowych naszej gminy trwają remonty. W tym tygodniu zakończony został najpoważnejszy remont w Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Zadanie to wykonała Spółdzielnia Usług Wielobranżowych w Drzycimiu. Roboty polegały na termoizolacji poszycia dachowego całego budynku szkoły. Przy tej okazji wymieniono orynnowanie i naprawiono instalację odgromową. Jak mówi dyrektor SP Brzeziny, Bogdan Wiśniewski - Wykonane prace termoizolacyjne przyniosą znaczne oszczędności w ogrzewaniu szkoły w latach nastepnych. Inwestycja winna się wrócić w ciągu kilku lat. Nie bez znaczenia jest też szczelność dachu, która przy obfitych opadach deszczu powodowała wymierne straty w salach lekcyjnych i konieczność bieżącej konserwacji.

Więcej: Remont dachu w Szkole Podstawowej w Brzezinach

III Jarmark Borowiacki

wtorek, 30 lipca 2013 08:42

27 lipca br. w Tleniu odbył się już po raz trzeci Jarmark Borowiacki. Gościliśmy wikliniarza, garncarza i rzeźbiarza, którzy chętnie wtajemniczali w tajniki swojej pracy. Zawody kajakowe przygotowane i przeprowadzone przez Ratowników Wdeckiego WOPR-u cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Swój konkurs zorganizował również Wdecki Park Krajobrazowy. Wszelkie gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych przygotowała i przeprowadziła sołtys Tlenia, Pani Teresa Szamocka.

Więcej: III Jarmark Borowiacki

 

Pruskie- zdrowo, rowerowo

poniedziałek, 29 lipca 2013 12:01

Na kolejną już rodzinną, rowerową wycieczkę po Borach Tucholskich wybrali się wczoraj mieszkańcy wsi Pruskie, pod egidą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie. Tym razem trasa wiodła do Rezerwatu Cisów im. Kazimierza Szlachetko w Jeleniej Górze. Mimo, że rezerwat położony jest zaledwie 10 km od wioski, wszyscy uczestnicy byli tam po raz pierwszy . Z uwagi na unikatowy zbiór żywych cisów, rezerwat jest ściśle chroniony i nie jest dostępny dla zwiedzających. Nasz przewodnik, Pan Piotr Puchowski, leśniczy z Lnianka, zrobił dla grupy wyjątek i mogliśmy obejrzeć zabytkowe cisy 500 letnie, starannie chronione, maleńkie roczne drzewka, dorodne cisy z których pozyskuje się nasiona do restytucji tych drzew w lasach, a także towarzyszące cisom w rezerwacie ogromne daglezje i unikatowe poszycie tworzone przez barwinek...

Więcej: Pruskie- zdrowo, rowerowo

Zawody pływackie o puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie

czwartek, 25 lipca 2013 14:09

Kąpielisko w TleniuW dniu 20.07.2013 r. na kąpielisku w Tleniu odbyły się zawody pływackie o puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie. Zawody pływackie zgromadziły kilkudziesięciu uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Dodatkowo uczestnicy sobotniego wypoczynku brali udział w innych zmaganiach, np. bieg ratownika, przeciąganie liny. Zawodom towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu członków Wdeckiego Wodnego Pogotowia Ratowniczego oraz prezentacja sprzętu ratowniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiu. Wielu uczestników skorzystało z możliwości pływania ratowniczą motorówką. Zwycięskim zawodnikom nagrody wręczali Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie oraz Witold Guber - Prezes Wdeckiego WOPR.

Więcej: Zawody pływackie o puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie

 

Strona 19 z 45

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»