Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

środa, 20 sierpnia 2014 08:43

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy sąsiadujących ze sobą wiosek Pruskie i Wierzchy spotkali się na wspólnym, sierpniowym, festynie pod nazwą Festyn Dobrych Sąsiadów. W trakcie zabaw i konkursów przedstawiciele obu wsi walczyli o przechodni puchar Wójta Gminy Osie. Aby zdobyć zwycięskie punkty, w tym roku trzeba było min. przepiłować kłody drzewa tradycyjną ręczną piłą, przenieść wodę z jednej beczki do drugiej w starodawnych, drewnianych szońdach, noszonych na plecach, celnie rzucać podkową czy też skutecznie przeciągnąć linę z przeciwnikami na swoja stronę. Do turnieju o puchar należał także konkurs gry w warcaby, który odbył się przy nowym, kamiennym stole z wbudowaną szachownicą, który od niedawna zdobi piękny, społecznie wyremontowany skwer w Pruskich oraz mecz piłki nożnej, odbyty dzień wcześniej na niedawno oddanym boisku w Wierzchach. W tym roku lepsza okazała się drużyna wsi Wierzchy i po dwóch latach, ku wielkiej radości mieszkańców, puchar przeszedł w ręce ich sołtysa.

Więcej: Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

 

Zaproszenie na Dożynki 2014

wtorek, 19 sierpnia 2014 09:54

Już w najbliższą niedzielę (24 sierpnia) obchodzić będziemy jedno z naszych największych świąt - Gminne Dożynki 2014. Święto plonów od zawsze było wielkim wydarzeniem wśród wiejskiej społeczności, toteż w niedzielę zapraszamy wszystkich na stadion sportowy w Osiu. Rozpoczynamy uroczystą mszą świętą o godzinie 13:00, po której nastąpi przejście orszakiem dożynkowym na boisko sportowe. W tym roku wystąpi dla nas Orkiestra Dęta z Bysławia. Następnie rozpoczną się sołeckie konkurencje sportowe. Jak każdego roku zobaczymy stoiska poszczególnych sołectw, na których mieszkańcy gminy pokażą z czego słyną nasze wsie.


alt

 

Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 08:09

ul. Kościelna w Łążku

To już koniec utrudnień dla mieszkańców ul. Kościelnej w Łążku. Rozpoczęta latem przebudowa ulicy zbiegła się z przebudową drogi powiatowej nr 1005C relacji Śliwice – Łążek – Tleń, stąd kierowcy mieli sporo problemów z przejazdem przez Łążek i dojazdem do domu. Ulica Kościelna o długości 256 mb. została poszerzona i pokryta nawierzchnią bitumiczną. W trakcie przebudowy firma Handlowo-Usługowa KIC-TRANS Piotr Różycki wykonała też jednostronny chodnik z kostki betonowej i przebudowała zjazdy do drogi powiatowej. Całość przebudowy kosztowała 175 tys. złotych. Inwestycja ta została sfinansowana ze środków własnych Gminy Osie. W trakcie przebudowy prawie codziennie mogliśmy spotkać Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie oraz  radnych Rady Gminy Osie: Wojciecha Katera i Jerzego Spychalskiego. Postęp robót konrolowany był również przez Romana Waśkowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy Osie.

Więcej: Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

 

Piknik rodzinny w Jaszczu

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 09:07

Piknik rodzinny w Jaszczu

Tegoroczny festyn w Jaszczu pod nazwą „Piknik rodzinny 2014” odbył się 9 sierpnia br. Organizatorami festynu była sołtys wsi Jaszcz- Pani Irena Kozłowska, którą wspierała Rada Sołecka, mieszkańcy i najbliższa rodzina. Tradycyjnie piknik rozpoczął się widowiskowym meczem piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Osie. W międzyczasie Pani Irena Kozłowska przeprowadziła szereg konkursów dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia, które wręczali Michał Grabski - Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie oraz Andrzej Kowalski – członek Zarządu Rady Powiatu Świeckiego. W trakcie pikniku ogromne zainteresowanie budziła możliwość przejażdżki na koniu i kucyku. Z tej możliwości skorzystali nie tylko mieszkańcy, ale i goście. Podczas trwania imprezy można było spotkać Janinę Zielińską – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Osiu, jednego ze sponsorów pikniku, która w towarzystwie Anny Czapki - Wiceprezes Zarządu BS Osie, rozdawała gadżety reklamowe i częstowała słodyczami. Ta coroczna impreza odbywa się dzięki hojności licznych sponsorów, którym za naszym pośrednictwem Pani Sołtys pragnie bardzo serdecznie podziękować.

Więcej: Piknik rodzinny w Jaszczu

 

Zaproszenie do Pruskich!

czwartek, 14 sierpnia 2014 11:39

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 16 sierpnia br. o godzinie 16:00 w Pruskich przy świetlicy!

Więcej: Zaproszenie do Pruskich!

 

Wyłączenie energii elektrycznej w dniu 21.08.2014 r.

środa, 13 sierpnia 2014 14:49

Enea Operator - Rejon Dystrybucji Świecie informuje, że w dniu 21.08.2014r. w godz. 8:00–16:00 w związku z wykonywaniem prac na liniach napowietrznych średniego napięcia, pozbawione energii elektrycznej będą następujące stacje transformatorowe: Osie 05 (ulice - ks.Semraua, Nowy Świat, Andrykowskiego, Kochanowskiego).

 

Zaproszenie na turniej siatkówki do Żura

wtorek, 12 sierpnia 2014 13:14

Serdecznie zapraszamy na Turniej piłki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie, który odbędzie się dnia 27.08.2014 r. (środa) na polu biwakowym w Żurze. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 10:00. UWAGA! W tym roku zmiana! W turnieju udział brać może TYLKO młodzież w wieku do 18 lat! Zapisy przed imprezą, więcej info pod numerem telefonu 660513169. Do zobaczenia!

 

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

wtorek, 12 sierpnia 2014 08:26

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny. W szkołach na terenie naszej gminy trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Jednym z najważniejszych elementów poprawiających bezpieczeństwo dzieci i rodziców jest budowa placu manewrowego przy Szkole Podstawowej w Osiu przy ul. Ks. Semraua. Od wczoraj rozpoczęły się tam roboty budowlane. Miejmy nadzieję, że wszystkie remonty i zakupy nie tylko pozwolą na utrzymanie wysokiego poziomu nauczania naszych dzieci, ale też sprawią, że wyniki z egzaminów zewnętrznych będą jeszcze lepsze. 

Więcej: Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

 

Czasowe zamknięcie linii kolejowej

piątek, 08 sierpnia 2014 14:06

W związku z pracami torowymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe, w terminie 18 - 25 VIII 2014 roku na odcinku Laskowice Pomorskie - Szlachta nastąpi całodobowe zamknięcie toru linii nr 215. Za wszystkie pociągi osobowe spółki Arriva RP wprowadzona zostaje Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Aktualny rozkład jazdy na czas remontu zobacz tutaj >>>>>>>  :

Więcej: Czasowe zamknięcie linii kolejowej

 

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

piątek, 08 sierpnia 2014 09:27

"Spotkanie z przyrodą i historią okresu międzywojennego, szlaki kajakowe i rowerowe, obserwacje rzadkich gatunków flory i fauny - oto zaproszenie do krainy, gdzie krajobraz jest przykładem doskonałej symbiozy człowieka z przyrodą" - tak zachęca nas lektor kolejnego filmu zrealizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy, tym razem promującego walory przyrodnicze Parku. To bardzo ciekawy metariał, wart obejrzenia. Link do filmu znajduje się tutaj >>>> 

Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

 

Wyprawka szkolna, stypendium 2014/2015

piątek, 08 sierpnia 2014 08:36

Wójt Gminy Osie informuje, o możliwości korzystania z następujących pomocy uczniom w roku szkolnym 2014/2015 - wyprawki szkolnej, stypendium i zasiłku szkolnego - wszystkie potrzebne informacje poniżej :

Więcej: Wyprawka szkolna, stypendium 2014/2015

 

II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D

czwartek, 07 sierpnia 2014 08:10

Gminny Zakład Komunalny ogłasza II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D :


Więcej: II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D

 

Wymiana pokrycia dachowego - przedszkole Osie

piątek, 01 sierpnia 2014 11:53

Wakacje to odpowiedni czas na inwestycje w budynkach służących oświacie. W tym roku Gmina Osie zrealizowała zadanie pod nazwą "Modernizacja budynku przedszkola". Całkowity koszt inwestycji wyniósł 54 tys. zł, zrealizowany został ze środków budżetu gminy. Zakres prac obejmował : wymiana pokrycia dachowego, orynnowanie, instalacja odgromowa, całkowity remont komina oraz remont posadzki na strychu wraz z położeniem nowych schodów prowadzących na poddasze. Wykonawcą robót była firma Stosik Leszek Zakład malarsko - tapeciarski i usługi budowlane.

Więcej: Wymiana pokrycia dachowego - przedszkole Osie

IV Jarmark Borowiacki w Tleniu

piątek, 01 sierpnia 2014 10:57

Już po raz czwarty Gminny Ośrodek Kultury w Osiu zorganizował wspaniałą, plenerową imprezę pod nazwą "Jarmark Borowiacki". Szczegółowa relacja oraz zdjęcia z tego sobotniego wydarzenia znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury kliknij tutaj >>>>>>

 

Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

wtorek, 29 lipca 2014 08:24

XV Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym za nami. W przygotowanych przez pracowników Parku konkursach wiedzą wykazywali się mali i duzi, a dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu najlepsi z nich zostali nagrodzeni. Wśród dorosłych największym zainteresowaniem cieszył się test przyrodniczo regionalny, w którym nagrodami były drzewka i krzewy ozdobne i chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, to liczba testów z kompletem punktów zaskoczyła wszystkich. Najmłodsi tłumnie oblegali stoły z konkursami plastycznymi, wiedzowymi i koło fortuny jednak chyba największym zainteresowaniem cieszyły się „budki” – konkurs w którym poprzez dotyk należy odpowiedzieć co jest ukryte w danej budce. Na koniec wszyscy bez wyjątku bawili się na tzw. „zabawie ludowej” i nawet przelotny deszcz nie był wstanie wypędzić gości z parkietu.

Więcej: Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

poniedziałek, 28 lipca 2014 08:48

"Na tropach II RP - Elektrownie wodne Gródek i Żur" to nazwa kolejnego filmu promującego walory Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Tym razem kilkunastominutowy film przybliża nam dwie elektrownie tworzące kaskadę rzeki Wdy, które w okresie międzywojennym miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy zarówno powiatu świeckiego, jak i całego Pomorza. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu. Link do materiału znajduje się tutaj >>>>


Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

 

Powstały nowe chodniki w Osiu

piątek, 25 lipca 2014 09:28

Z każdym rokiem w naszej gminie wzdłuż dróg i ulic przybywa chodników. W czerwcu i lipcu tego roku ułożono z kostki betonowej nowe chodniki na ulicach : Szkolnej i Polnej w Osiu. Inwestycje te zostały zrealizowane z budżetu Gminy Osie, a ich koszt wynosił prawie 30 tys zł, wykonawcą był Zakład Brukarski Zieliński. Na ulicy Szkolnej ukończono kolejną część chodnika, tj do skrzyżowania z ulicą Sosnową, zaś na ulicy Polnej nowo powstały chodnik ciągnie się od ulicy Kościelnej ułatwiając dojście do placu zabaw i miejsca planowanej siłowni plenerowej. Mamy nadzieję, że te inwestycje przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w szczególności dzieci dochodzących do szkoły oraz poprawy estetyki wsi.

Więcej: Powstały nowe chodniki w Osiu

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część pierwsza

czwartek, 24 lipca 2014 08:05

Najatrakcyjniejszą formą zwiedzania Wdeckiego Parku Krajobrazowego jest korzystanie z wytyczonych szlaków turystycznych. Jeden z młodszych szlaków nosi imię ks. Bernarda Sychty - badacza kultury i gwary Kociewia. O tym właśnie szlaku Wdecki Park Krajobrazowy we współpracy z Bractwem Czarnej Wody zrealizował film ukazujący piękno naszych okolic. Zachęcamy wszystkich gorąco do obejrzenia tego materiału. Link do filmu znajduje się tutaj >>>>

Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część pierwsza

 

Strona 2 z 38

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»