Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

wtorek, 29 lipca 2014 08:24

XV Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym za nami. W przygotowanych przez pracowników Parku konkursach wiedzą wykazywali się mali i duzi, a dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu najlepsi z nich zostali nagrodzeni. Wśród dorosłych największym zainteresowaniem cieszył się test przyrodniczo regionalny, w którym nagrodami były drzewka i krzewy ozdobne i chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, to liczba testów z kompletem punktów zaskoczyła wszystkich. Najmłodsi tłumnie oblegali stoły z konkursami plastycznymi, wiedzowymi i koło fortuny jednak chyba największym zainteresowaniem cieszyły się „budki” – konkurs w którym poprzez dotyk należy odpowiedzieć co jest ukryte w danej budce. Na koniec wszyscy bez wyjątku bawili się na tzw. „zabawie ludowej” i nawet przelotny deszcz nie był wstanie wypędzić gości z parkietu.

Więcej: Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

 

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

poniedziałek, 28 lipca 2014 08:48

"Na tropach II RP - Elektrownie wodne Gródek i Żur" to nazwa kolejnego filmu promującego walory Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Tym razem kilkunastominutowy film przybliża nam dwie elektrownie tworzące kaskadę rzeki Wdy, które w okresie międzywojennym miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy zarówno powiatu świeckiego, jak i całego Pomorza. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu. Link do materiału znajduje się tutaj >>>>


Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

 

Powstały nowe chodniki w Osiu

piątek, 25 lipca 2014 09:28

Z każdym rokiem w naszej gminie wzdłuż dróg i ulic przybywa chodników. W czerwcu i lipcu tego roku ułożono z kostki betonowej nowe chodniki na ulicach : Szkolnej i Polnej w Osiu. Inwestycje te zostały zrealizowane z budżetu Gminy Osie, a ich koszt wynosił prawie 30 tys zł, wykonawcą był Zakład Brukarski Zieliński. Na ulicy Szkolnej ukończono kolejną część chodnika, tj do skrzyżowania z ulicą Sosnową, zaś na ulicy Polnej nowo powstały chodnik ciągnie się od ulicy Kościelnej ułatwiając dojście do placu zabaw i miejsca planowanej siłowni plenerowej. Mamy nadzieję, że te inwestycje przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w szczególności dzieci dochodzących do szkoły oraz poprawy estetyki wsi.

Więcej: Powstały nowe chodniki w Osiu

 

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część pierwsza

czwartek, 24 lipca 2014 08:05

Najatrakcyjniejszą formą zwiedzania Wdeckiego Parku Krajobrazowego jest korzystanie z wytyczonych szlaków turystycznych. Jeden z młodszych szlaków nosi imię ks. Bernarda Sychty - badacza kultury i gwary Kociewia. O tym właśnie szlaku Wdecki Park Krajobrazowy we współpracy z Bractwem Czarnej Wody zrealizował film ukazujący piękno naszych okolic. Zachęcamy wszystkich gorąco do obejrzenia tego materiału. Link do filmu znajduje się tutaj >>>>

Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część pierwsza

 

Rewitalizacja rynku - Pruskie

środa, 23 lipca 2014 08:50

Pruskie już może pochwalić się pięknym skwerem, położonym w centrum wsi. Dzięki pracy i zaangażowaniu mieszkańców, zaniedbany placyk zmienił się w urokliwe miejsce, na którym znalazly się wygodny, brukowany chodnik, zadaszona altanka, kamienny stolik z blatem do gry w warcaby i szachy, a także dwustronna tablica prezentująca historię wsi od XVII wieku oraz promująca najpiękniejsze miejsca, znajdujące się w pobliżu Pruskich. W centralnym miejcu skweru stoi pięknie odbudowana, stara studnia oraz 100 letnia, ręczna pompa, podobna do tej, która stała w tym miejscu wiele lat temu.Całość została obsadzona starannie dobranymi krzewami, a na pozostałym terenie posiana jest trawa.

Więcej: Rewitalizacja rynku - Pruskie

 

Zawody pływackie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie

środa, 23 lipca 2014 08:24

W minioną sobotę, 19.07.2014 r. na kąpielisku w Tleniu odbyły się zawody pływackie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie. Na tą ciekawą, coroczną imprezę przybyło około 800 osób. Najlepsi pływacy odebrali puchary i nagrody z rąk Romana Waśkowskiego, Przewodniczącego Rady i Witolda Gubera - Prezesa Wdeckiego WOPR. Imprezie towarzyszyło szereg zabaw, gier i konkursów - przeciąganie liny, bieg ratownika czy konkurs wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą. Na wodzie, przed i podczas trwania zawodów odbyły się pokazy ratownicze i strażackie oraz prezentacja desantów.

Więcej: Zawody pływackie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Osie

 

Półkolonie w gminie Osie

poniedziałek, 21 lipca 2014 12:22

Już po raz kolejny w oskim Gospodarstwie Agroturystycznym zorganizowane zostaną zajęcia z końmi. Dzieci biorące udział w tym przedsięwzięciu nauczą się mnóstwo ciekawych rzeczy o koniach - ich zachowaniu, budowie oraz o tym co najprzyjemniejsze, czyli technikach jazdy konnej w praktyce. Jest to doskonała forma wypełnienia czasu wolnego w wakacje dla dzieci w wieku 8-14 lat . Tydzień świetnej zabawy, który przypada na datę od 28.07.2014-03.08.2014 r.

Więcej: Półkolonie w gminie Osie

 

Nowe oznakowanie ulic w gminie

środa, 16 lipca 2014 07:49

W czerwcu bieżącego roku rozpoczęła się modernizacja oznaczenia ulicznego. Tabliczki z nazwą ulicy i nowym wzorem uwzględniającym herb Gminy Osie pojawiły się na niektórych ulicach Osia i Tlenia. Wymianie ulegają tabliczki nieczytelne lub uszkodzone. W wielu miejscach, zwłaszcza na skrzyżowaniach zostały lub zostaną uzupełnione. Nowe oznakowanie pojawi się także na ulicach Łążka. Z uwagi na duże jednorazowe koszty (tabliczki, uchwyty, słupki, montaż) modernizacja oznakowania została rozłożona w czasie. Wymiany i uzupełnienia tabliczek dokonują pracownicy Urzędu Gminy Osie.

Więcej: Nowe oznakowanie ulic w gminie

 

Asfalt na ulicy Dębowej w Tleniu

środa, 16 lipca 2014 07:33

W poniedziałek ruch pojazdów na ul. Dębowej w Tleniu został wstrzymany na kilka godzin. Powodem była modernizacja nawierzchni ulicy, a dokładnie położenie masy asfaltowej na odcinku od ulicy Bydgoskiej do końca ulicy tj. bramy wjazdowej Ośrodka Rehabilitacji i Wypoczynku "Perła" w Tleniu. Dzięki tej inwestycji powstał dogodny dojazd do ulicy Klonowej i ośrodków położonych wzdłuż ul. Dębowej tj. Le Quattro Stragioni i PROCHEM. Z zadowoleniem przebudowaną drogę przyjęli liczni turyści, dla których piesza wędrówka po nierównych płytach betonowych stanowiła spore utrudnienie. Przypomnijmy, to druga ulica przebudowana w Tleniu w tym roku. O poprzedniej pisaliśmy Tutaj >>>. Koszt tej inwestycji zamknął się kwotą 60 tys. złotych. Roboty wykonała Firma Handlowo-Usługowa KIC-TRANS Piotr Różycki z Drzycimia. Do zakończenia pozostała tylko korekta poboczy.  Roboty cieszyły się znacznym zainteresowaniem mieszkańców Tlenia, zwłaszcza ul. Klonowej, ale też innych, m.in. Romana Waśkowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Osie, wyraźnie zadowolonego z przebudowanej drogi. - Wygoda na takiej drodze to jedna strona medalu, drugą jest wyraźna poprawa estetyki jednego z największych ośrodków turystycznych w Borach Tucholskich - informuje Roman Waśkowski.

Więcej: Asfalt na ulicy Dębowej w Tleniu

 

Ulica Andrykowskiego już po przebudowie

środa, 16 lipca 2014 07:46

Każdego roku w naszej gminie remontowane są kolejne ulice. Nie są to tylko doraźne naprawy, ale przebudowy obejmujące wykonanie nowej podbudowy, odwodnienia, pobocza i nową nawierzchnię. W ubiegłym tygodniu zakończono roboty związane z przebudową ul. Andrykowskiego w Osiu.  Ta krótka, bo zaledwie 100 metrowa ulica została pokryta kostka betonową o powierzchni ponad 540 m2. Roboty wykonywał Zakład Brukarski Eugeniusz Baranowicz z Bydgoszczy. Umowa opiewała na kwotę blisko 75 tys. zł. Dzięki tej inwestycji zamknięty został etap modernizacji dróg w tej części wsi Osie. Na swoją kolejność czekają jeszcze ulice na Osiedlu Leśnym oraz w południowej części wsi.

Więcej: Ulica Andrykowskiego już po przebudowie

 

XIII Puchar Wójta Gminy Osie - Strzelnica sportowo-myśliwska

wtorek, 15 lipca 2014 09:02

W minioną sobotę, tj 12 lipca br. na Strzelnicy Sportowo-Myśliwskiej „Gzella” w Osiu odbyły się kolejne, trzynaste już zawody o Puchar Wójta Gminy Osie. O puchar w klasie mistrzowskiej i powszechnej stanęło w szranki prawie 60 zawodników. Oprócz standardowych osi na strzelnicy, czyli kręgu i trapu zawodnicy rywalizowali również na specjalnie przygotowanej osi z konkurencją parcourową. Strzelców dopingowała obecność rodzin oraz kibiców z Osia i okolic.

Więcej: XIII Puchar Wójta Gminy Osie - Strzelnica sportowo-myśliwska

 

Koniec przebudowy drogi na Zaborki

wtorek, 15 lipca 2014 08:50

W ostatnich dniach zakończona została przebudowa drogi gminnej w Osiu na tzw. Zaborki. Dotychczasową tłuczniowo-szlakowo-żwirową nawierzchnię zastąpiła masa asfaltowa. W wyniku przebudowy powstała droga o długości ponad 1 km. Całość kosztowała ponad 350 tysięcy zł. Roboty wykonała wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego Firma Handlowo-Usługowa KIC-TRANS Piotr Różycki z Drzycimia. Na zadanie to Gmina Osie otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w kwocie 140 tys. zł. (z dawnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych). Przypomnijmy, że w roku ubiegłym z tego samego programu dofinansowana została przebudowa drogi Jaszcz - Nowy Jaszcz w kwocie 127 tys. złotych. O tym, która droga zostanie przebudowana i zakwalifikuje się do dofinansowania dokonuje specjalna Komisja powołana przez Marszałka Województwa. - Wydatek na przebudowę drogi to nie tylko poprawa warunków życia i pracy dla mieszkańców przyległych domów i gruntów rolnych, to także zaoszczędzone pieniądze, wydawane corocznie na wyrównywanie drogi i uzupełnianie nawierzchni - mówi Michał Grabski Wójt Gminy Osie. Z programu dofinansowania dróg tzw. transportu rolniczego korzystamy każdego roku. Dzięki temu w ostatnich latach na terenie całej gminy zostały przebudowane drogi w Osiu, Jaszczu, Miedznie i Łążku.

Więcej: Koniec przebudowy drogi na Zaborki

 

Remont Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu

poniedziałek, 14 lipca 2014 12:42

2014 to niewątpliwie rok inwestycji. Na odświeżenie wizerunku i wyremontowanie sal po byłej części restauracyjnej zapracował sobie Gminny Ośrodek Kultury w Osiu. To prężnie działające miejsce nie posiadało odpowiedniego zaplecza do tańca czy nauki gry na instrumentach. Po remoncie stało się to możliwe, gdyż powstała sala taneczna ze specjalistycznymi lustrami oraz przyległą szatnią. Teatr kukiełek "Mgiełka" nie miał również miejsca na swoje cotygodniowe próby, teraz z myślą o nichwyremontowano przestrzenne pomieszczenie, w którym przygotowywać będą swoje przedstawienia. Zajęcia dla uzdolnionych muzycznie - Studio Piosenki pod kierunkiem Andrzeja Żółkosia, nauka gry na pianinie Agnieszki Miklaszewskiej-Jarosz czy podstawy gry na gitarze prowadzone przez pana Lucjana Mellera z Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu również doczekało się swojego osobnego pomieszczenia, które dzięki zamontowanym tam profilom akustycznym jest bardzo funkcjonalne i nowoczesne.

Więcej: Remont Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu

Dowóz i odwóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Osie - Osie Wybudowania - Miedzno - Osie

poniedziałek, 14 lipca 2014 09:28

Wójt Gminy Osie ogłasza przetarg nieograniczony pn. Dowóz i odwóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nimi podczas przewozu do i z Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 na trasie Osie - Osie Wybudowania - Miedzno - Osie.

Więcej: Dowóz i odwóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Osie - Osie Wybudowania - Miedzno - Osie

 

Wszystko dla dzieci - powstał kolejny plac zabaw

czwartek, 10 lipca 2014 11:55

Z radością informujemy, iż na terenie naszej gminy powstał kolejny plac zabaw. Od początku lipca zarówno dzieci mieszkańców jak i wszystkich przebywających w Tleniu wczasowiczów mogą cieszyć się następnym miejscem do zabawy. Od pierwszych dni po oddaniu do użytkowania na miejscu pojawiły się żądne zabawy dzieci w towarzystwie rodziców, rodzeństwa lub dziadków. Bardzo atrakcyjna lokalizacja placu, tj na skwerze Hoffmanna, ułatwia ogólnodostępność, gdyż z jednej strony plac widoczny jest z głównej drogi, a z drugiej strony położony jest przy jednym z piękniejszych miejsc spacerowych nad Zalewem Żurskim. Całość inwestycji zrealizowana została z budżetu Gminy Osie i wyniosła około 21 tys.

Więcej: Wszystko dla dzieci - powstał kolejny plac zabaw

Dotacja - przydomowe oczyszczalnie ścieków

czwartek, 10 lipca 2014 11:02

W ubiegłym roku Gmina Osie rozpoczęła program dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Z tego programu skorzystało 25 właścicieli nieruchomości, m.in. ze Starej Rzeki, Oskiego Pieca, Nowego Jaszcza, Radańskiej, Miedzna, Wierzchów oraz Wybudowań pod Starogard i Miedzno. Wszyscy mieszkańcy otrzymali dotację w maksymalnej wysokości tj. 3 tys. zł. Przypomnijmy, że o dotację mogły ubiegać się podmioty, których nieruchomości zlokalizowane były na obszarze o rozproszonej zabudowie, gdzie nie przewiduje się budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione. Do połowy 2014 roku Michał Grabski - Wójt Gminy Osie podpisał z naszymi mieszkańcami 15 umów na przyznanie dotacji, a kolejne cztery wnioski są rozpatrywane. Pierwsze przydowmowe oczyszczalnie zostały już wybudowane, komisyjnie odebrane i rozliczone. Wójt Gminy Osie informuje, że projektowane do budowy systemy kanalizacji w zwartej zabudowie oraz kontynuacja programu dotacji w kolejnych latach winny zaspokoić potrzeby mieszkańców w zakresie gospodarowania ściekami. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z komisyjnego odbioru oczyszczalni.

Więcej: Dotacja - przydomowe oczyszczalnie ścieków

 

Mini turniej siatkówki o Puchar Prezesa LZS „Grom Osie”

czwartek, 10 lipca 2014 10:29

28 czerwca 2014r. sympatycy siatkówki z naszej Gminy mieli szansę zaprezentowania swoich umiejętności. Po ciężkich treningach, które trwały od października 2013r przyszła pora na konfrontację umiejętności w turnieju. Nasza gmina wystawiła aż 3 drużyny: juniorów „Grom Osie”, seniorów gromu i leśników z Nadleśnictwa Osie. Poziom turnieju był bardzo wyrównany, młodzież z gimnazjum walczyła dzielnie nie ustępując walecznością i sprytem starszym kolegom. Ostatecznie zwyciężyło doświadczenie zgranej drużyny leśników, która w meczu finałowym, pokonała drużynę ze Świecia. Drużyny Gromu mają więc niedosyt i postanowienie mobilizacji do dalszych treningów.

Więcej: Mini turniej siatkówki o Puchar Prezesa LZS „Grom Osie”

Pruskie : "Wakacyjna lekcja o bursztynie bałtyckim"

środa, 09 lipca 2014 09:56

Grupa dzieci i młodzieży szkolnej ze wsi Pruskie wróciła właśnie z wakacyjnego wyjazdu nad morze do Mikoszewa, który miał miejsce w dniach 29.06 do 06.07 br. Po szkolnych trudach dzieciaki mogły nie tylko aktywnie wypocząć, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z nadmorskim regionem i jego bogactwem, jakim jest bursztyn. W ramach wakacyjnej lekcji o bursztynie bałtyckim młodzież uczestniczyła w nocnym zbieraniu bursztynu, przy użyciu specjalnych lamp UV.

Więcej: Pruskie : "Wakacyjna lekcja o bursztynie bałtyckim"

 

Strona 2 z 38

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»