Lista osób z gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945r.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014 11:10

OsiePrzymusowe przesiedlenia tysięcy polskich mieszkańców do obozów w Związku Radzieckim są stosunkowo mało znanym bądź zapomnianym elementem wojennej historii naszego kraju. Aresztowania Polaków na terenie Pomorza trwały od stycznia do kwietnia 1945 roku, zaś z terenu Gminy Osie zabierano ludzi przez cały miesiąc luty ’45 r. Pan Stanisław Sowiński, oski pasjonat historii, miesiącami sporządzał listę osób z terenu Gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945 roku. W tej mozolnej pracy pomagały mu żona Danuta i córka Aneta Szydłowska. Inicjatywa ta, ma posłużyć upamiętnieniu zbliżającej się 70-tej rocznicy tych wydarzeń. Poniżej przedstawiamy listę osób sporządzoną przez Pana S. Sowińskiego oraz prośbę do osób mogących podzielić się jakąkolwiek wiedzą, zarówno o wymienionych, ale również innych osobach wywiezionych przez Rosjan. Kontakt z Panem S. Sowińskim: tel. (52) 33 29 747 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    Pobierz listę tutaj >>>>>

Więcej: Lista osób z gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945r.

 

Embargo - wiadomość dla producentów warzyw i owoców

czwartek, 21 sierpnia 2014 07:42

embargoW ślad za komunikatem Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym wprowadzenia wyjątkowych środków wsparcia w sektorze owoców i warzyw, dla Rolników poszkodowanych embargo rosyjskim, oraz w nawiązaniu do instrukcji opublikowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego realizując zapisy ww. instrukcji przyjmujowane są powiadomienia dotyczące zamiaru przeprowadzenia wycofania z rynku owoców lub warzyw nie przeznaczonych do sprzedaży. Producenci rolni, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wycofania mogą składać powiadomienia do właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę powiadamiającego, Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego na formularzu znajdującym się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego. Jednocześnie prosimy o śledzenie stron internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Agencji Rynku Rolnego celem zapoznania się z wprowadzanymi unormowaniami prawnymi.


 

Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

środa, 20 sierpnia 2014 08:43

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy sąsiadujących ze sobą wiosek Pruskie i Wierzchy spotkali się na wspólnym, sierpniowym, festynie pod nazwą Festyn Dobrych Sąsiadów. W trakcie zabaw i konkursów przedstawiciele obu wsi walczyli o przechodni puchar Wójta Gminy Osie. Aby zdobyć zwycięskie punkty, w tym roku trzeba było min. przepiłować kłody drzewa tradycyjną ręczną piłą, przenieść wodę z jednej beczki do drugiej w starodawnych, drewnianych szońdach, noszonych na plecach, celnie rzucać podkową czy też skutecznie przeciągnąć linę z przeciwnikami na swoja stronę. Do turnieju o puchar należał także konkurs gry w warcaby, który odbył się przy nowym, kamiennym stole z wbudowaną szachownicą, który od niedawna zdobi piękny, społecznie wyremontowany skwer w Pruskich oraz mecz piłki nożnej, odbyty dzień wcześniej na niedawno oddanym boisku w Wierzchach. W tym roku lepsza okazała się drużyna wsi Wierzchy i po dwóch latach, ku wielkiej radości mieszkańców, puchar przeszedł w ręce ich sołtysa.

Więcej: Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

 

Zaproszenie na Dożynki 2014

wtorek, 19 sierpnia 2014 09:54

Już w najbliższą niedzielę (24 sierpnia) obchodzić będziemy jedno z naszych największych świąt - Gminne Dożynki 2014. Święto plonów od zawsze było wielkim wydarzeniem wśród wiejskiej społeczności, toteż w niedzielę zapraszamy wszystkich na stadion sportowy w Osiu. Rozpoczynamy uroczystą mszą świętą o godzinie 13:00, po której nastąpi przejście orszakiem dożynkowym na boisko sportowe. W tym roku wystąpi dla nas Orkiestra Dęta z Bysławia. Następnie rozpoczną się sołeckie konkurencje sportowe. Jak każdego roku zobaczymy stoiska poszczególnych sołectw, na których mieszkańcy gminy pokażą z czego słyną nasze wsie.


alt

 

Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 08:09

ul. Kościelna w Łążku

To już koniec utrudnień dla mieszkańców ul. Kościelnej w Łążku. Rozpoczęta latem przebudowa ulicy zbiegła się z przebudową drogi powiatowej nr 1005C relacji Śliwice – Łążek – Tleń, stąd kierowcy mieli sporo problemów z przejazdem przez Łążek i dojazdem do domu. Ulica Kościelna o długości 256 mb. została poszerzona i pokryta nawierzchnią bitumiczną. W trakcie przebudowy firma Handlowo-Usługowa KIC-TRANS Piotr Różycki wykonała też jednostronny chodnik z kostki betonowej i przebudowała zjazdy do drogi powiatowej. Całość przebudowy kosztowała 175 tys. złotych. Inwestycja ta została sfinansowana ze środków własnych Gminy Osie. W trakcie przebudowy prawie codziennie mogliśmy spotkać Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie oraz  radnych Rady Gminy Osie: Wojciecha Katera i Jerzego Spychalskiego. Postęp robót konrolowany był również przez Romana Waśkowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy Osie.

Więcej: Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

 

Piknik rodzinny w Jaszczu

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 09:07

Piknik rodzinny w Jaszczu

Tegoroczny festyn w Jaszczu pod nazwą „Piknik rodzinny 2014” odbył się 9 sierpnia br. Organizatorami festynu była sołtys wsi Jaszcz- Pani Irena Kozłowska, którą wspierała Rada Sołecka, mieszkańcy i najbliższa rodzina. Tradycyjnie piknik rozpoczął się widowiskowym meczem piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Osie. W międzyczasie Pani Irena Kozłowska przeprowadziła szereg konkursów dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia, które wręczali Michał Grabski - Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie oraz Andrzej Kowalski – członek Zarządu Rady Powiatu Świeckiego. W trakcie pikniku ogromne zainteresowanie budziła możliwość przejażdżki na koniu i kucyku. Z tej możliwości skorzystali nie tylko mieszkańcy, ale i goście. Podczas trwania imprezy można było spotkać Janinę Zielińską – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Osiu, jednego ze sponsorów pikniku, która w towarzystwie Anny Czapki - Wiceprezes Zarządu BS Osie, rozdawała gadżety reklamowe i częstowała słodyczami. Ta coroczna impreza odbywa się dzięki hojności licznych sponsorów, którym za naszym pośrednictwem Pani Sołtys pragnie bardzo serdecznie podziękować.

Więcej: Piknik rodzinny w Jaszczu

 

Zaproszenie do Pruskich!

czwartek, 14 sierpnia 2014 11:39

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 16 sierpnia br. o godzinie 16:00 w Pruskich przy świetlicy!

Więcej: Zaproszenie do Pruskich!

 

Wyłączenie energii elektrycznej w dniu 21.08.2014 r.

środa, 13 sierpnia 2014 14:49

Enea Operator - Rejon Dystrybucji Świecie informuje, że w dniu 21.08.2014r. w godz. 8:00–16:00 w związku z wykonywaniem prac na liniach napowietrznych średniego napięcia, pozbawione energii elektrycznej będą następujące stacje transformatorowe: Osie 05 (ulice - ks.Semraua, Nowy Świat, Andrykowskiego, Kochanowskiego).

 

Zaproszenie na turniej siatkówki do Żura

wtorek, 12 sierpnia 2014 13:14

Serdecznie zapraszamy na Turniej piłki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie, który odbędzie się dnia 27.08.2014 r. (środa) na polu biwakowym w Żurze. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 10:00. UWAGA! W tym roku zmiana! W turnieju udział brać może TYLKO młodzież w wieku do 18 lat! Zapisy przed imprezą, więcej info pod numerem telefonu 660513169. Do zobaczenia!

 

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

wtorek, 12 sierpnia 2014 08:26

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny. W szkołach na terenie naszej gminy trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Jednym z najważniejszych elementów poprawiających bezpieczeństwo dzieci i rodziców jest budowa placu manewrowego przy Szkole Podstawowej w Osiu przy ul. Ks. Semraua. Od wczoraj rozpoczęły się tam roboty budowlane. Miejmy nadzieję, że wszystkie remonty i zakupy nie tylko pozwolą na utrzymanie wysokiego poziomu nauczania naszych dzieci, ale też sprawią, że wyniki z egzaminów zewnętrznych będą jeszcze lepsze. 

Więcej: Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

 

Czasowe zamknięcie linii kolejowej

piątek, 08 sierpnia 2014 14:06

W związku z pracami torowymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe, w terminie 18 - 25 VIII 2014 roku na odcinku Laskowice Pomorskie - Szlachta nastąpi całodobowe zamknięcie toru linii nr 215. Za wszystkie pociągi osobowe spółki Arriva RP wprowadzona zostaje Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Aktualny rozkład jazdy na czas remontu zobacz tutaj >>>>>>>  :

Więcej: Czasowe zamknięcie linii kolejowej

 

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

piątek, 08 sierpnia 2014 09:27

"Spotkanie z przyrodą i historią okresu międzywojennego, szlaki kajakowe i rowerowe, obserwacje rzadkich gatunków flory i fauny - oto zaproszenie do krainy, gdzie krajobraz jest przykładem doskonałej symbiozy człowieka z przyrodą" - tak zachęca nas lektor kolejnego filmu zrealizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy, tym razem promującego walory przyrodnicze Parku. To bardzo ciekawy metariał, wart obejrzenia. Link do filmu znajduje się tutaj >>>> 

Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

 

Wyprawka szkolna, stypendium 2014/2015

piątek, 08 sierpnia 2014 08:36

Wójt Gminy Osie informuje, o możliwości korzystania z następujących pomocy uczniom w roku szkolnym 2014/2015 - wyprawki szkolnej, stypendium i zasiłku szkolnego - wszystkie potrzebne informacje poniżej :

Więcej: Wyprawka szkolna, stypendium 2014/2015

II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D

czwartek, 07 sierpnia 2014 08:10

Gminny Zakład Komunalny ogłasza II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D :


Więcej: II przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D

 

Wymiana pokrycia dachowego - przedszkole Osie

piątek, 01 sierpnia 2014 11:53

Wakacje to odpowiedni czas na inwestycje w budynkach służących oświacie. W tym roku Gmina Osie zrealizowała zadanie pod nazwą "Modernizacja budynku przedszkola". Całkowity koszt inwestycji wyniósł 54 tys. zł, zrealizowany został ze środków budżetu gminy. Zakres prac obejmował : wymiana pokrycia dachowego, orynnowanie, instalacja odgromowa, całkowity remont komina oraz remont posadzki na strychu wraz z położeniem nowych schodów prowadzących na poddasze. Wykonawcą robót była firma Stosik Leszek Zakład malarsko - tapeciarski i usługi budowlane.

Więcej: Wymiana pokrycia dachowego - przedszkole Osie

IV Jarmark Borowiacki w Tleniu

piątek, 01 sierpnia 2014 10:57

Już po raz czwarty Gminny Ośrodek Kultury w Osiu zorganizował wspaniałą, plenerową imprezę pod nazwą "Jarmark Borowiacki". Szczegółowa relacja oraz zdjęcia z tego sobotniego wydarzenia znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury kliknij tutaj >>>>>>

 

Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

wtorek, 29 lipca 2014 08:24

XV Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym za nami. W przygotowanych przez pracowników Parku konkursach wiedzą wykazywali się mali i duzi, a dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu najlepsi z nich zostali nagrodzeni. Wśród dorosłych największym zainteresowaniem cieszył się test przyrodniczo regionalny, w którym nagrodami były drzewka i krzewy ozdobne i chociaż pytania nie należały do najłatwiejszych, to liczba testów z kompletem punktów zaskoczyła wszystkich. Najmłodsi tłumnie oblegali stoły z konkursami plastycznymi, wiedzowymi i koło fortuny jednak chyba największym zainteresowaniem cieszyły się „budki” – konkurs w którym poprzez dotyk należy odpowiedzieć co jest ukryte w danej budce. Na koniec wszyscy bez wyjątku bawili się na tzw. „zabawie ludowej” i nawet przelotny deszcz nie był wstanie wypędzić gości z parkietu.

Więcej: Tak wyglądało "Lato w Parku" 2014

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

poniedziałek, 28 lipca 2014 08:48

"Na tropach II RP - Elektrownie wodne Gródek i Żur" to nazwa kolejnego filmu promującego walory Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Tym razem kilkunastominutowy film przybliża nam dwie elektrownie tworzące kaskadę rzeki Wdy, które w okresie międzywojennym miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy zarówno powiatu świeckiego, jak i całego Pomorza. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu. Link do materiału znajduje się tutaj >>>>


Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część druga

 

Strona 2 z 38

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»