Pruskie - Odkrywanie Biskupina

wtorek, 10 września 2013 07:50

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie realizuje tego lata ciekawy projekt pn. "Lato dwóch pokoleń", dofinansowany przez Wojewodę kujawsko-pomorskiego, mający na celu wspieranie aktywizacji i intergracji społecznej seniorów. W ramach tego działania, 50-osobowa grupa starszych i młodszych mieszkańców wsi Pruskie i Wierzchy pojechała w niedzielę, 8 września, na wycieczkę do Biskupina. Uczestnicy zwiedzili prasłowiański gród obronny, zbudowany około 740 lat pne , zobaczyli starannie odrestaurowane, kryte trzciną, domostwa wyposażone w pradawne sprzęty i narzędzia do pracy. W zachowanych stajniach można było zobaczyć koniki polskie, czerwone bydło nizinne rasy polskiej, owce i kozy. Na zagospodarowanej ziemi prezentowane są rośliny uprawiane przez ówczesnych rolników, takie jak jeżatka, proso, jęczmień, soczewica, bób i lnianka.

Więcej: Pruskie - Odkrywanie Biskupina

 

XXIII Sesja Rady Gminy Osie

czwartek, 05 września 2013 14:11

Osie Szkoła Podstawowa - fot. Marek J. LejkOstatnia, XXIII Sesja Rady Gminy Osie, jaka odbyła się w dniu 30.08.2013 r. obejmowała szereg zagadnień, głównie związanych z realizacją budżetu Gminy Osie i zmianą Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013 -2019. Radni podjęli też uchwałę o nieodpłatnym nabyciu na własność gminy gruntu przeznaczonego na drogę publiczną w Osiu. W związku z systematycznym rozwojem wsi Osie i nowymi planami zagospodarowania przestrzennego w obrębie Starego Tartaku powstały nowe ulice, którym na sesji radni nadali nazwy kojarzące się z przyrodą: Kwiatowa, Modrakowa, Lawendowa, Wrzosowa i Makowa. Również dwie nowe ulice w Tleniu otrzymały swoje nazwy: Akacjowa i Leszczynowa.

Więcej: XXIII Sesja Rady Gminy Osie

 

Uwaga! Zamkniecie drogi Tleń - Łążek

czwartek, 05 września 2013 13:13

Droga Tleń - TrzebcinyAdam Meller - Dyrektor Dróg Powiatowych w Świeciu w porozumieniu z firmą STRABAG Sp. z o.o., wykonawcą przebudowy drogi powiatowej nr 1005 C - Łążek - Tleń informuje, że w dniu 7 września br. kładziona będzie ostatnia warstwa asfaltu na części przebudowywanej drogi. W związku z powyższym droga w tym dniu będzie zamknięta dla ruchu kołowego. Ruch pojazdów, tak jak poprzednio zostanie skierowany drogami powiatowymi: 1000 C na odcinku Łążek - Śliwice, 1017 C - na odcinku Śliwice - Wielkie Gacno, 1015 C na odcinku Wielkie Gacno - Tleń. To w tym roku ostatnie, tak znaczące utrudnienia na odcinku pomiedzy Tleniem, a Łążkiem.

 

Koniec budowy drogi do Starej Rzeki

środa, 04 września 2013 14:15

Stara Rzeka - fot. Marek J. LejkJeszcze dzisiaj trwają ostatnie prace przy budowie drogi do Starej Rzeki, polegające na poprawie poboczy i ustawieniu znaków drogowych. Droga ta, mocno uszkodzona w ubiegłym roku w wyniku działań ratowniczych i porzadkowych związanych z trąba powietrzną, doczekała się kapitalnego remontu. Nikt nie spodziewał się, że dzisiaj do Starej Rzeki można będzie przejechać po asfaltowej nawierzchni. Stara droga gruntowa, częściowo utwardzona kruszywem została przebudowana na odcinku 4 km. Na solidnej, kamiennej podbudowie położono dwie warstwy asfaltu oraz wykonano pobocza. Staraniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Ewy Mes,  Starosty Powiatu Świeckiego Marzeny Kempińskiej, Skarbnika Powiatu Świeckiego Dariusza Woźniaka, Dyrektora Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusza Kaczmarka, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Adama Melera i Wójta Gminy Osie Michała Grabskiego powstała droga o wartości 2 mln. zł. W najbliższy piątek przewidziano oficjalny odbiór drogi. Na zdjęciach poniżej zobaczmy jak przebiegała budowa.

Więcej: Koniec budowy drogi do Starej Rzeki

 

II Strzeleckie Mistrzostwa Internautów Łowiectwa

wtorek, 03 września 2013 16:03

Strzelnica w Osiu - fot. Marek J. LejkW dniu 1 września 2013 r. na strzelnicy sportowo-myśliwskiej w Osiu odbyły się kolejne już - II Strzeleckie Mistrzostwa Internautów Łowiectwa. W zawodach wzięło 43 zawodników z podziałem na klasę mistrzowską i powszechną. W zawodach z badrzo dobrej strony pokazali się strzelcy z okręgu Bydgoskiego i Toruńskiego zajmując czołowe lokaty na podium. Zawodnicy startowali na kręgu, osi i parkurze. Na koniec rozegrano turniej charytatywny w strzelaniu z pistoletu sportowego. Sędzią głównym zawodów był Marek Droszcz. Wyniki i zdjęcia publikujemy poniżej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. zawodów.

Więcej: II Strzeleckie Mistrzostwa Internautów Łowiectwa

 

XIV Mistrzostwa Polski Lekarzy

wtorek, 03 września 2013 16:02

Strzelnica w Osiu - fot. Marek J. LejkW ostatnim dniu sierpnia na strzelnicy sportowo-mysliwskiej w Osiu odbyły się kolejne, już XIV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Strzelectwie Myśliwskim pod patronatem Naczelnej i Bydgoskiej Izby Lekarskiej. Zawody rozgrywane byływ klasie otwartej indywidualnie oraz drużynowo (reprezentacje trzy-osobowe Regionalnych Izb Lekarskich ) z osobną klasyfikacją dla sympatyków strzelectwa. Zawody zostały rozegrane według regulaminu strzelań PZŁ, PZSS oraz FITASC na czterech osiach śrutowych. Tradycyjnie, na koniec zawodów rozegrano Turniej dobroczynny w konwencji duble trap - z finałem na dymnych rzutkach. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr med. Marek Jedwabiński, natomiast sędzią głównym Marek Droszcz. Wszystkim Najlepszym zawodnikom gratulujemy uzyskanych wyników, a pozostałym uczestnikom życzymy sukcesów w przyszłorocznych zawodach.

Więcej: XIV Mistrzostwa Polski Lekarzy

 

Relacja z Dożynek Gminnych - Osie 2013

piątek, 30 sierpnia 2013 13:19

Dożynki Gminne w OsiuObchody święta plonów w naszej gminie rozpoczęły się zgodnie z tradycją. Najpierw Msza święta w Kościele Parafialnym w Osiu, a nastepnie orszak dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Koronowa. Wszystkich mieszkańców i gości przywitał Wójt Michał Grabski, któremu dożynkowy bochen chleba wręczyli starostowie dożynek: Hanna Stosik i Czesław Noga. Jak zwykle, po podzieleniu chleba na niewielkie kawałki - aby nikomu na naszej oskiej ziemi tego chleba nie zabrakło - z poczęstunkiem wśród uczestników dożynek wyruszyli Michał Grabski - Wójt Gminy Osie i Przewodniczący Rady Gminy Roman Waśkowski.

Więcej: Relacja z Dożynek Gminnych - Osie 2013

 

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

czwartek, 22 sierpnia 2013 07:59

Wójt Gminy Osie informuje o udzieleniu w dniu 21.08.2013 r. zamówienia publicznego pn. Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nimi podczas przewozu do Szkoły Podstawowej w Wierzchach oraz Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014,2014/2015,2015/2016 na trasie Osie - Łążek - Pruskie - Wierzchy - Tleń - Osie.

Więcej: Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

 

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

czwartek, 22 sierpnia 2013 07:55

Wójt Gminy Osie informuje o udzieleniu w dniu 21.08.2013 r. zamówienia publicznego pn. Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nim podczas przewozu do Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014, 2014/2015, 20015/2016 na trasie Osie -Stara Rzeka - Radańska - Osie Wybudowania - Osie.

Więcej: Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

 

Dzieci z czterech placów zabaw

czwartek, 22 sierpnia 2013 19:37

Place zabaw q Osiu - fot. Marek J. LejkW lipcu i sierpniu na terenie naszej gminy powstały cztery place zabaw. Od pierwszych dni po oddaniu do użytkowania na placach pojawiły się żądne zabawy dzieci w towarzystwie rodziców, rodzeństwa lub dziadków. Barwne place, a przede wszystkim bogato wyposażone w urządzenia zabawowe wybudowano we wsiach: Miedzno, Jaszcz, Łążek i Pruskie. Dwa z nich (w Jaszczu i Łążku) otwarto uroczyście przy okazji organizacji corocznych festynów (o czym pisaliśmy już wcześniej).

Więcej: Dzieci z czterech placów zabaw

 

Wycieczka do Ustki

czwartek, 22 sierpnia 2013 17:02

Wycieczka do Ustki10 sierpnia br. wyróżnieni uczestnicy konkursu pn. Mój piekny ogród 2013" wzięli udział w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce turystyczno-krajoznawczej do nadmorskiego kurortu, jakim jest Ustka. Wycieczka była formą nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników tegorocznego konkursu. Zdjęcia z ogrodów, które wzięły udział w konkursie prezentowaliśmy w relacji z 10 lipca br. Link >>>

Więcej: Wycieczka do Ustki

 

Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i Festyn Dobrych Sąsiadów

środa, 21 sierpnia 2013 08:48

Sobota 17 sierpnia była ciekawym dniem dla mieszkańców wsi Pruskie i sąsiednich Wierzchów. Licznie, rodzinnymi grupami wzięli udział w tegorocznych atrakcjach przygotowanych z okazji Dnia Wojska Polskiego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie. Uczestnicy mogli zobaczyć repliki umundurowania i wyposażenia wojsk polskich i niemieckich z 1939 roku ,zaprezentowane przez Stowarzyszenie " Historia i Pamięć " z Tucholi, obserwowali " potyczki" żołnierzy z użyciem moździeży , granatników , RKM i pistoletów Vis. Nowoczesne wyposażenie polskiej armii , w postaci wojskowego, wielozadaniowego pojazdu terenowego "Hummer" przedstawiło Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza, Chętni mogli wybrać się wozem bojowym na wycieczkę wokół wsi. Żołnierskim akcentem tego dnia była wystawa zdjęć pt " Mój tata/dziadek był żołnierzem" na których można było zobaczyć swoich kolegów i sąsiadów w czasach ,kiedy odbywali swoje służby wojskowe. Odważni stanęli również do konkursu wiedzy i odpowiadali na pytania dotyczące zagadnień związanych z wojskiem.

Więcej: Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i Festyn Dobrych Sąsiadów

 

Turniej siatkówki plażowej w Żurze o Puchar Wójta Gminy Osie

środa, 21 sierpnia 2013 08:33

Dnia 15.08.2013r w Żurze odbył się turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie. Sportowe zmagania były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie o czym świadczą wyniki meczów, które przeważnie kończyły się dopiero w tie-breaku. Turniej rozgrywany był systemem brazylijskim. Miłą niespodzianką turnieju był udział rodzinnej pary z Osia, Ireneusz Kujawa- Maksymilian Kujawa, Ojciec z Synem zajęli ostatecznie 4 miejsce i było to miłe zaskoczenie całego turnieju. Miejsce trzecie przypadło duetowi z Bydgoszczy, Nurczyński- Nurczyński a w finał to zmagania duetów Ośmieła- Zieliński(zawodnik Delecty Bydgoszcz) i Wołoszuk- Ilewicz. Po zaciętym pojedynku wygrał duet osko-sopocki w stosunku 19-21, 21-17, 15-12. Po zakończeniu rozgrywek, organizatorzy Mariusz Kaczerzewski wraz z prezesem LZS Grom Osie wręczyli zawodnikom puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Osie.


Więcej: Turniej siatkówki plażowej w Żurze o Puchar Wójta Gminy Osie

Zaproszenie festyn Pruskie

środa, 14 sierpnia 2013 12:21

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 17 sierpnia o godzinie 16:00 !

Więcej: Zaproszenie festyn Pruskie

 

Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

środa, 14 sierpnia 2013 08:07

Jaszcz - fot. Marek J. LejkW sobotnie popołudnie byliśmy świadkami otwarcia nowego placu zabaw w Jaszczu. Otwarcie odbyło się przy okazji corocznego festynu. Jak zwykle nie zabrakło mieszkańców wsi, konkursów, nagród, pogody i zaproszonych gości. Oficjalnnego otwarcia dokonali: Michał Grabski-Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Irena Kozłowska - Sołtys wsi Jaszcz i Amelka Grzywacz - najważniejsza osoba podczas tej uroczystości, bo aktywnie korzystająca z urządzeń zabawowych. Ona też wręczyła M. Grabskiemu dyplom z podziękowaniami i na szczęście - słonia z podniesioną trąbą. Przez cały wieczór uczestnikom festynu przygrywał zespół wokalny z Chełmna. - Wspólnie z innymi mieszkańcami cieszymy się z tylu urządzeń na placu zabaw. Radość tę pokazują dzieci każdego dnia, licznie korzystając z huśtawek, karuzeli, czy sprężynowców - usłyszeliśmy z ust pani sołtys, która jednocześnie przekazała podziękowania wielu mieszkańcom sołectwa Jaszcz, za pomoc przy przygotowaniu festynu. Za naszym pośrednictwem pani sołtys dziękuje także sponsorom, bez których nie byłoby tylu nagród i jednocześnie uśmiechów na twarzach dzieci, młodzieży i dorosłych. A my gratulujemy organizatorom festynu sprawnej organizacji.

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

Kurenda - zwrot podatku akcyzowego

wtorek, 13 sierpnia 2013 14:56

Urząd Gminy Osie uprzejmie informuję, iż producenci rolni w miesiącu sierpniu 2013 roku mogą składać do Wójta Gminy Osie (dotyczy użytków rolnych położonych na terenie gminy Osie) wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej do wysokości kwoty zwrotu określonej na 2013 r. tj. 81,70 zł x ilość ha użytków rolnych (0,95 zł / 1l, nie więcej niż 86 l / 1 ha). Termin składania wniosków: - od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 r. wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie  - od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2013 r. Pieniądze wypłacane będą w terminie 1-31 października 2013 r. gotówką w Banku Spółdzielczym Osie lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku

 

Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

wtorek, 13 sierpnia 2013 10:28

XIII Mistrzostwa Powiatu Świeckiego tradycyjnie odbyły się w na oskiej strzelnicy. W imieniu Marzeny Kempińskiej - Starosty Powiatu Świeckiego turniej rozpoczął, a na koniec, medale wręczał Michał Grabski - Wójt Gminy Osie. Zawody strzeleckie w konkurencji powszechnej i mistrzowskiej przyciągnęły ponad pięćdziesięciu zawodników z różnych zakątków Polski. W klasie mistrzowskiej najlepszy okazał się Pieściński Jacek (powiat grudziądzki), następnie Lipiński Jacek (powiat kościerski), trzeci był Smykowski Marcin (powiat radziejowski). W klasie powszechnej zwyciężył Kwaśnik Jarosław (powiat Gdańsk), drugi był Pestka Tomasz (powiat chojnicki),a trzeci Pestka Andrzej (powiat chojnicki). Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Więcej: Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 14:08

W sobotę 10 sierpnia br. na placu szkolnym w Łążku odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw. Wydarzenie to przyciągnęło wiele dzieci, dla których organizatorzy: Rada Sołecka i OSP Łążek przygotowali szereg konkursów sprawnościowych. Otwarcia dokonał Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie wraz z Mirosławem Drążkowskim - Sołtysem wsi Łążek i Wojciechem Katerem - radnym Rady Gminy Osie. Jako ostatnia przecięcia wstęgi dokonała Zuzia Polak. Oprócz rywalizacji w konkursach chętni mieli też okazję skorzystać z uprzejmości Adama Buchholza z Łążka, który powoził bryczką.  Przez cały wieczór dzieciom i dorosłym przygrywał zespół muzyczny Strings z nowym gitarzystą w składzie. Pogoda i humor dopisały wszystkim uczestnikom. 

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

 

Strona 11 z 37

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»