Szkolenie - Zasady legalnej sprzedaży produktów

środa, 10 września 2014 14:06

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Świeciu zaprasza na szkolenie: „Zasady legalnej sprzedaży produktów”. Szkolenie będzie dotyczyło zagadnień sprzedaży bezpośredniej oraz produktów tradycyjnych i regionalnych w ramach sprzedaży na festynach, dożynkach, targach i innych imprezach okolicznościowych.

Więcej: Szkolenie - Zasady legalnej sprzedaży produktów

 

Ogłoszenie GZK o przetargu na sprzedaż samochodu

środa, 10 września 2014 13:10

Gminny Zakład Komunalny w Osiu ogłasza III przetarg na sprzedaż samochodu osobowego CITROEN BERLINGO 1,9D

Więcej: Ogłoszenie GZK o przetargu na sprzedaż samochodu

 

Właściciel pilnie poszukiwany

środa, 10 września 2014 12:59

Od ponad tygodnia po wsi Pruskie błąka sie mały, czarno-biały piesek. Jest młody, zadbany i przyjacielski. Być może zagubił się grzybiarzom. Właściciel proszony jest o kontakt z Urzędem Gminy Osie lub Panią Grażyną Linda z Pruskich.

Więcej: Właściciel pilnie poszukiwany

 

Stare jak nowe w Pruskich

środa, 10 września 2014 12:10

Pruskie"Stare jak nowe" to tytuł cyklu zajęć integracyjnych dla seniorów i młodzieży, prowadzonych tego lata przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie dla starszych i młodszych mieszkańców wioski, w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego, wspieranego także przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu. Zajęcia miały, między innymi, przybliżyć dzieciom i młodzieży świat młodości ich babć i dziadków. Stąd wziął się pomysł uszycia szmacianych zabawek, jakimi kiedyś bawili się obecni seniorzy. W trakcie wspólnych, twórczych warsztatów, ze szmatek i gałganków dzieciaki wyczarowały piękne lalki, misie i przytulanki. Niektóre z nich były gałgankowymi wersjami postaci z najnowszych bajek, bo obecne maluchy żyją już w świecie zupełnie innych bajkowych bohaterów.

Więcej: Stare jak nowe w Pruskich

 

Turniej siatkówki w Żurze

środa, 03 września 2014 07:14

W dniu 27.08.2014r w Żurze odbył się turniej siatkówki plażowej o puchar Wójta gminy Osie. W turnieju wzięło udział 10 par, rywalizacja odbyła się w systemie brazylijskim, a sędzią głównym był Pan Łukasz Czubkowski. W eliminacjach turnieju doszło do bratobójczych spotkań par z Osia w których to Manikowski/ Kubera ulegli parze Piór/ Karpus, a Poćwiardowska/ Bączkowski wygrali z parą Chmara/ Nawrocka. Miłą niespodzianką turnieju była para Bagiński/ Dambek która w meczu o 3 miejsce pokonała ambitny damski duet Piór/ Karpus. Zwyciężcami piątego turnieju o puchar Wójta gminy Osie została para z Bukowca Sykuła/ Dembek, która w meczu finałowym pokonała świecką parę Malinowski/ Schmidt 2-1. Organizatorzy turnieju dziękują sponsorom rozgrywek, firmie Gzella i Wójtowi gminy Osie za wsparcie oraz możliwość sprawnego przeprowadzenia turnieju.

Więcej: Turniej siatkówki w Żurze

 

Dożynki 2014

poniedziałek, 25 sierpnia 2014 11:15

IX Dożynki parafialno - gminne rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu, którą uświetniała swym występem Orkiestra Dęta z Bysławia. Po mszy nastąpił uroczysty korowód, z orkiestrą na czele, który przeszedł ulicami Osia z kościoła na stadion. Tegoroczni Starostowie: Pani Pani Bogumiła Zielińska i Pan Marian Gzella – oboje mieszkańcy Miedzna, przekazali na ręce Gospodarza - Wójta Gminy Osie, Pana Michała Grabskiego chleb, którym tradycyjnie Wójt podzielił się z mieszkańcami Gminy. Na stadion przyniesiony został piękny wieniec dożynkowy, który można było podziwiać podczas całej uroczystości. Koncert Orkiestry Dętej z Bysławia oraz występ zespołu „Chabry” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu, podobał się wszystkim zgromadzonym gościom. Prowadzącymi byli: Pan Andrzej Kowalski oraz Pan Adam Szulc.

Więcej: Dożynki 2014

 

Lista osób z gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945r.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014 10:10

OsiePrzymusowe przesiedlenia tysięcy polskich mieszkańców do obozów w Związku Radzieckim są stosunkowo mało znanym bądź zapomnianym elementem wojennej historii naszego kraju. Aresztowania Polaków na terenie Pomorza trwały od stycznia do kwietnia 1945 roku, zaś z terenu Gminy Osie zabierano ludzi przez cały miesiąc luty ’45 r. Pan Stanisław Sowiński, oski pasjonat historii, miesiącami sporządzał listę osób z terenu Gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945 roku. W tej mozolnej pracy pomagały mu żona Danuta i córka Aneta Szydłowska. Inicjatywa ta, ma posłużyć upamiętnieniu zbliżającej się 70-tej rocznicy tych wydarzeń. Poniżej przedstawiamy listę osób sporządzoną przez Pana S. Sowińskiego oraz prośbę do osób mogących podzielić się jakąkolwiek wiedzą, zarówno o wymienionych, ale również innych osobach wywiezionych przez Rosjan. Kontakt z Panem S. Sowińskim: tel. (52) 33 29 747 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    Pobierz listę tutaj >>>>>

Więcej: Lista osób z gminy Osie deportowanych do ZSRR w 1945r.

 

Embargo - wiadomość dla producentów warzyw i owoców

czwartek, 21 sierpnia 2014 06:42

embargoW ślad za komunikatem Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym wprowadzenia wyjątkowych środków wsparcia w sektorze owoców i warzyw, dla Rolników poszkodowanych embargo rosyjskim, oraz w nawiązaniu do instrukcji opublikowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego realizując zapisy ww. instrukcji przyjmujowane są powiadomienia dotyczące zamiaru przeprowadzenia wycofania z rynku owoców lub warzyw nie przeznaczonych do sprzedaży. Producenci rolni, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wycofania mogą składać powiadomienia do właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę powiadamiającego, Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego na formularzu znajdującym się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego. Jednocześnie prosimy o śledzenie stron internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Agencji Rynku Rolnego celem zapoznania się z wprowadzanymi unormowaniami prawnymi.


 

Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

środa, 20 sierpnia 2014 07:43

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy sąsiadujących ze sobą wiosek Pruskie i Wierzchy spotkali się na wspólnym, sierpniowym, festynie pod nazwą Festyn Dobrych Sąsiadów. W trakcie zabaw i konkursów przedstawiciele obu wsi walczyli o przechodni puchar Wójta Gminy Osie. Aby zdobyć zwycięskie punkty, w tym roku trzeba było min. przepiłować kłody drzewa tradycyjną ręczną piłą, przenieść wodę z jednej beczki do drugiej w starodawnych, drewnianych szońdach, noszonych na plecach, celnie rzucać podkową czy też skutecznie przeciągnąć linę z przeciwnikami na swoja stronę. Do turnieju o puchar należał także konkurs gry w warcaby, który odbył się przy nowym, kamiennym stole z wbudowaną szachownicą, który od niedawna zdobi piękny, społecznie wyremontowany skwer w Pruskich oraz mecz piłki nożnej, odbyty dzień wcześniej na niedawno oddanym boisku w Wierzchach. W tym roku lepsza okazała się drużyna wsi Wierzchy i po dwóch latach, ku wielkiej radości mieszkańców, puchar przeszedł w ręce ich sołtysa.

Więcej: Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i 4 Festyn Dobrych Sąsiadów - 16.08.2014

 

Zaproszenie na Dożynki 2014

wtorek, 19 sierpnia 2014 08:54

Już w najbliższą niedzielę (24 sierpnia) obchodzić będziemy jedno z naszych największych świąt - Gminne Dożynki 2014. Święto plonów od zawsze było wielkim wydarzeniem wśród wiejskiej społeczności, toteż w niedzielę zapraszamy wszystkich na stadion sportowy w Osiu. Rozpoczynamy uroczystą mszą świętą o godzinie 13:00, po której nastąpi przejście orszakiem dożynkowym na boisko sportowe. W tym roku wystąpi dla nas Orkiestra Dęta z Bysławia. Następnie rozpoczną się sołeckie konkurencje sportowe. Jak każdego roku zobaczymy stoiska poszczególnych sołectw, na których mieszkańcy gminy pokażą z czego słyną nasze wsie.


alt

 

Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 07:09

ul. Kościelna w Łążku

To już koniec utrudnień dla mieszkańców ul. Kościelnej w Łążku. Rozpoczęta latem przebudowa ulicy zbiegła się z przebudową drogi powiatowej nr 1005C relacji Śliwice – Łążek – Tleń, stąd kierowcy mieli sporo problemów z przejazdem przez Łążek i dojazdem do domu. Ulica Kościelna o długości 256 mb. została poszerzona i pokryta nawierzchnią bitumiczną. W trakcie przebudowy firma Handlowo-Usługowa KIC-TRANS Piotr Różycki wykonała też jednostronny chodnik z kostki betonowej i przebudowała zjazdy do drogi powiatowej. Całość przebudowy kosztowała 175 tys. złotych. Inwestycja ta została sfinansowana ze środków własnych Gminy Osie. W trakcie przebudowy prawie codziennie mogliśmy spotkać Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie oraz  radnych Rady Gminy Osie: Wojciecha Katera i Jerzego Spychalskiego. Postęp robót konrolowany był również przez Romana Waśkowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy Osie.

Więcej: Koniec przebudowy ul. Kościelnej w Łążku

 

Piknik rodzinny w Jaszczu

poniedziałek, 18 sierpnia 2014 08:07

Piknik rodzinny w Jaszczu

Tegoroczny festyn w Jaszczu pod nazwą „Piknik rodzinny 2014” odbył się 9 sierpnia br. Organizatorami festynu była sołtys wsi Jaszcz- Pani Irena Kozłowska, którą wspierała Rada Sołecka, mieszkańcy i najbliższa rodzina. Tradycyjnie piknik rozpoczął się widowiskowym meczem piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Osie. W międzyczasie Pani Irena Kozłowska przeprowadziła szereg konkursów dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia, które wręczali Michał Grabski - Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski – Przewodniczący Rady Gminy Osie oraz Andrzej Kowalski – członek Zarządu Rady Powiatu Świeckiego. W trakcie pikniku ogromne zainteresowanie budziła możliwość przejażdżki na koniu i kucyku. Z tej możliwości skorzystali nie tylko mieszkańcy, ale i goście. Podczas trwania imprezy można było spotkać Janinę Zielińską – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Osiu, jednego ze sponsorów pikniku, która w towarzystwie Anny Czapki - Wiceprezes Zarządu BS Osie, rozdawała gadżety reklamowe i częstowała słodyczami. Ta coroczna impreza odbywa się dzięki hojności licznych sponsorów, którym za naszym pośrednictwem Pani Sołtys pragnie bardzo serdecznie podziękować.

Więcej: Piknik rodzinny w Jaszczu

 

Zaproszenie do Pruskich!

czwartek, 14 sierpnia 2014 10:39

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 16 sierpnia br. o godzinie 16:00 w Pruskich przy świetlicy!

Więcej: Zaproszenie do Pruskich!

Wyłączenie energii elektrycznej w dniu 21.08.2014 r.

środa, 13 sierpnia 2014 13:49

Enea Operator - Rejon Dystrybucji Świecie informuje, że w dniu 21.08.2014r. w godz. 8:00–16:00 w związku z wykonywaniem prac na liniach napowietrznych średniego napięcia, pozbawione energii elektrycznej będą następujące stacje transformatorowe: Osie 05 (ulice - ks.Semraua, Nowy Świat, Andrykowskiego, Kochanowskiego).

 

Zaproszenie na turniej siatkówki do Żura

wtorek, 12 sierpnia 2014 12:14

Serdecznie zapraszamy na Turniej piłki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie, który odbędzie się dnia 27.08.2014 r. (środa) na polu biwakowym w Żurze. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 10:00. UWAGA! W tym roku zmiana! W turnieju udział brać może TYLKO młodzież w wieku do 18 lat! Zapisy przed imprezą, więcej info pod numerem telefonu 660513169. Do zobaczenia!

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

wtorek, 12 sierpnia 2014 07:26

Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny. W szkołach na terenie naszej gminy trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Jednym z najważniejszych elementów poprawiających bezpieczeństwo dzieci i rodziców jest budowa placu manewrowego przy Szkole Podstawowej w Osiu przy ul. Ks. Semraua. Od wczoraj rozpoczęły się tam roboty budowlane. Miejmy nadzieję, że wszystkie remonty i zakupy nie tylko pozwolą na utrzymanie wysokiego poziomu nauczania naszych dzieci, ale też sprawią, że wyniki z egzaminów zewnętrznych będą jeszcze lepsze. 

Więcej: Już wkrótce pierwszy dzwonek szkolny

 

Czasowe zamknięcie linii kolejowej

piątek, 08 sierpnia 2014 13:06

W związku z pracami torowymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe, w terminie 18 - 25 VIII 2014 roku na odcinku Laskowice Pomorskie - Szlachta nastąpi całodobowe zamknięcie toru linii nr 215. Za wszystkie pociągi osobowe spółki Arriva RP wprowadzona zostaje Kolejowa Komunikacja Zastępcza. Aktualny rozkład jazdy na czas remontu zobacz tutaj >>>>>>>  :

Więcej: Czasowe zamknięcie linii kolejowej

Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

piątek, 08 sierpnia 2014 08:27

"Spotkanie z przyrodą i historią okresu międzywojennego, szlaki kajakowe i rowerowe, obserwacje rzadkich gatunków flory i fauny - oto zaproszenie do krainy, gdzie krajobraz jest przykładem doskonałej symbiozy człowieka z przyrodą" - tak zachęca nas lektor kolejnego filmu zrealizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy, tym razem promującego walory przyrodnicze Parku. To bardzo ciekawy metariał, wart obejrzenia. Link do filmu znajduje się tutaj >>>> 

Więcej: Filmy promujące Wdecki Park Krajobrazowy - część trzecia

 

Strona 11 z 47

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»