Nabór na stanowisko intendenta w Zespole Szkół w Osiu

poniedziałek, 25 listopada 2013 12:29

Dyrektor Zespołu Szkół w Osiu ogłasza nabór na stanowisko Intendenta.

Więcej: Nabór na stanowisko intendenta w Zespole Szkół w Osiu

 

Wdecki Park Krajobrazowy istnieje już 20 lat

piątek, 22 listopada 2013 15:07

Wdecki Park KrajobrazowyOd utworzenia Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu upłynęło już 20 lat. W październiku pracownicy parku świętowali swój jubileusz organizując dwudniową konferencję popularno-naukową dotyczącą rozwoju parku, ochrony przyrody, historii oraz kultury regionu Borów Tucholskich. W trakcie konferencji poruszano tematy m.in. o funkcjonowaniu Parków Krajobrazowych w Województwie Kujawsko - Pomorskim, edukacji przyrodniczo - leśnej na terenie Nadleśnictwa Osie, architekturze zabudowy we Wdeckim Parku Krajobrazowym i w jego sąsiedztwie, wyniki badań ornitologicznych i nietoperzy. Na uroczystości udało się zgromadzić prelegentów, którzy w swoich prezentacjach ukazali celowość powstania WPK, a ranga instytucji i zaproszonych gości świadczyła o bogactwie działań realizowanych przez służby parku.

Więcej: Wdecki Park Krajobrazowy istnieje już 20 lat

 

Dzień Ziemniaka w Miedznie

piątek, 22 listopada 2013 13:12

MiedznoWieś Miedzno to typowa rolnicza wieś w Borach Tucholskich. W dniu 13.10.2013 r. Rada Sołecka wsi wraz z Ewą Czerwińską - sołtysem i innymi mieszkańcami zorganizowały plenerową imprezę pn. Dzień Ziemniaka. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Ochotnicza Straż Pożarna w Miedznie. Wszystkie osoby, które przybyły na boisko w Miedznie miały sposobność skosztować liczne potrawy ziemiaczanne, m.in. placki ziemiaczane, kluski szare z kapustą kiszoną, kluski śląskie z gulaszem, bezy z ziemniaków z sosem tatarskim, czy pączki ziemiaczane. Pod czujnym okiem pani sołtys potrawy przygotowały jedne z najlepszych gospodyń w Miedznie: Zofia Czarnowska-Adrich, Marzena Stosik, Lidia Śmigiel, Ewa Paterman i Dorota Ziółkowska. W trakcie smakowania potraw panowie rozmawiali o bieżących sprawach wsi i gminy, natomiast dzieci korzystały z urządzeń wybudowanego w tym roku placu zabaw.

Więcej: Dzień Ziemniaka w Miedznie

 

Uwaga przedsiębiorcy!

czwartek, 21 listopada 2013 09:29

Przedstawiamy Państwu serwis www.mikroporady.pl, w którym podane są ważne informacje przydatne i pomocne dla początkujących i małego Przedsiębiorcy. Celem działalności tego serwisu www.mikroporady.pl jest bezplatne i nieograniczone w czasie dostarczenie pomocy początkującym firmom na każdym etapie rozwoju w postaci wzorów umów, regulaminów, instrukcji, porad i rekomendacji wraz z aktualnym orzecznictwem, uwagami i komentarzami a zarejestrowani użytkownicy otrzymują bezplatnie cotygodniopwy biuletyn z nowymi poradami wg akutualnie obowiązującego stanu prawnego.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 21.11.2013 r.

czwartek, 21 listopada 2013 09:01

Państwowy Inspektor Sanitarny w Świeciu informuje, iż 21 listopada 2013 r. po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu /corocznie trzeci czwartek listopada/. Celem Międzynarodowego Dnia Bez Papierosa jest zwrócenie uwagi nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu i przede wszystkim - zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm. Naszym celem jest wskazanie korzyści wynikających z niepalenia papierosów oraz zerwanie z nałogiem. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku - w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzuceniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli- palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenie "Palenie zabija" widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta-z racji swojej powszechności - szybko traci swój wydźwięk. Poniżej numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym jak i pomocne strony dla osób chcących zerwać z nałogiem. Zachęcam do zapoznania się z nimi i skorzystania z oferowanej tam profesjonalnej pomocy.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 0801 108 108  Pn-Pt. 11-19.00

- jakrzucicpalenie.pl

 

Remont organów w kościele parafialnym w Osiu

wtorek, 19 listopada 2013 19:01

Organy - Kościół w OsiuWśród wielu inwestycji realizowanych w tym roku w naszej gminie był generalny remont organów w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Osiu. Ekipie remontowej towarzyszyliśmy prawie każdego dnia, dlatego też możemy przedstawić relację zdjęciową z przebiegu prac przy remoncie instrumentu. Nad całością prac czuwał Ks. Konrad Baumgard, przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace remontowe trwały 7 miesięcy. 

Więcej: Remont organów w kościele parafialnym w Osiu

 

Przebudowa drogi Tleń - Łążek

wtorek, 19 listopada 2013 14:44

droga Tleń - Łążek fot. Marek J. LejkW bieżącym roku oprócz dróg Tleń - Trzebciny, Osie - Stara Rzeka, w Jaszczu, we Wierzchach i w Osiu przebudowano też drogę powiatową Tleń - Łążek na odcinku do Szarłaty. To pierwszy etap (na odcinku 2,5 km.) przebudowy tej drogi. Drugi etap, który nastąpi w przyszłym roku, obejmnie odcinek od Szarłaty do Łąskiego Pieca, tj. do granicy gminy Osie i jednocześnie granicy Powiatu Świeckiego. Dzięki tej inwestycji zlikwidowane zostały najbardziej zdewastowane kawałki dróg m.in. w Tleniu przy ul. Czerskiej. Wykonawcą na tej inwestycji była firma STRABAG Sp. z o.o. Całość robót zamknęła się kwotą 1,1 mln zł. Poniżej prezentujemy zdjęcia z przebiegu budowy tej ważnej dla mieszkańców i turystów drogi ...

Więcej: Przebudowa drogi Tleń - Łążek

 

Informacja o zebraniu wiejskim w Osiu

środa, 13 listopada 2013 15:45

Sołtys Sołectwa Osie uprzejmie informuje mieszkańców sołectwa Osie, że w dniu 19 listopada 2013 r. o godzinie 17- tej w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa. W porządku obrad m.in. informacja Wójta Gminy o realizacji zadań gospodarczych Gminy w roku bieżącym oraz zamierzeniach finansowo- gospodarczych na rok 2014 r., a także informacja Przewodniczącego Rady Gminy z działalności Rady. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w zebraniu.

 

Zaproszenie na Święto Niepodległości

czwartek, 07 listopada 2013 15:16

Osie - fot. Marek J. LejkŚwięto Niepodległości w każdym kraju jest traktowane z powagą i szacunkiem należnym mieszkańcom i ich przodkom. Z taką też powagą i szacunkiem planuje się przebieg tegorocznych obchodów listopadowego święta w Osiu. Całość rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Łążku o godz. 9.30. O godzinie 11.00 władze gminy, delegacje zakładów pracy i organizacji pozarządowych złożą wiązanki kwiatów w miejscu pamięci narodowej przy Kościele Parafialnym w Osiu. Kwadrans później, bo o godz. 11.15 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu rozpocznie się akademia z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia resortowe i gminne, a część artystyczną wykona młodzież z Zespołu Szkół w Osiu. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości.

 

Kolejna droga we Wierzchach już gotowa

wtorek, 05 listopada 2013 06:51

Wierzchy - fot. Marek LejkW tym roku wieś Wierzchy wzbogaciła się o dwie zmodernizowane drogi. Jedną z nich była droga na Warszawę, wykonana z kostki betonowej za około 220 tys. zł., do której Gmina Osie otrzymała dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówek", natomiast we wrześniu Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu przebudował 345 metrowy odcinek drogi w kierunku ośrodka wypoczynkowego "Kometa" we Wierzchach. Ta droga została wykonana w technologii bitumicznej. Z trzech oferentów, jacy brali udział w przetargu, najlepszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia i to oni zostali budowniczymi tej drogi. Całość inwestycji kosztowała ponad 192 tys. złotych, z czego udział finansowy Gminy Osie wyniósł 50 tys. złotych.

Więcej: Kolejna droga we Wierzchach już gotowa

 

Plac zabaw w Osiu - inwestycja za 100 punktów

poniedziałek, 04 listopada 2013 13:03

Osie plac zabaw - fot. Marek LejkWe wrześniu w naszej gminie wybudowano kolejny, już piąty w tym roku plac zabaw. Tym razem miejsce przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców gminy powstało w Osiu, w pobliżu dawnych bloków nadleśnictwa i niedawno otwartego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Osie. Wcześniej, bo w lipcu i sierpniu na terenie naszej gminy powstały place zabaw we wsiach: Miedzno, Jaszcz, Łążek i Pruskie. Dwa z nich (w Jaszczu i Łążku) otwarto uroczyście przy okazji organizacji corocznych festynów (o czym pisaliśmy już wcześniej). W roku ubiegłym dzieci zaczęły korzystać z placu zabaw przy szkole, wybudowanego przy ul. Ks. Semraua, w ramach programu "Radosna Szkoła". Teraz najmłodsi mogą korzystać ze znacznie bliżej położonego placu, bo zlokalizowanego prawie w centrum Osia. Już od pierwszych dni po uruchomieniu plac zabaw w Osiu przyciągnął mnóstwo dzieci wraz z rodzicami, a więc inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetarg na budowę wygrała firma Leszka Stosika z Osia i to on był wykonawcą tego zadania. Całe przedsięwzięcie, które kosztowało ponad 40 tys. zł., zrealizowano przy udziale finansowym (20 tys. zł.) z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”.

Więcej: Plac zabaw w Osiu - inwestycja za 100 punktów

 

Jubileusz Ligi Kobiet Polskich w Osiu

sobota, 02 listopada 2013 13:22

Liga Kobiet Polskich w Osiu5 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbył się nietypowy julileusz. Swoje wielkie święto, a mianowicie 50-lecie istnienia obchodziły panie z Ligi Kobiet Polskich w Osiu. Liga Kobiet Polskich to organizacja na trwałe wpisana w krajobraz naszej gminy. Panie organizują lub wspomagają w organizacji wielu, znanych naszym mieszkańcom imprez m.in: Dni Osia, Dzień Kobiet, Dzień Matki czy Dzień Dziecka. Ze swoim dorobkiem kulinarnym reprezentują Gminę Osie nie tylko na gminnych, ale powiatowych i wojewódzkich imprezach i uroczystościach. Przez te wszystkie lata przez organizację przewinęło się wiele mieszkanek Osia i okolic. Podziękowania za lata działań i życzenia kolejnych, owocnych lat na ręce Przewodniczącej LKP w Osiu, Zofii Malinowskiej składali: Michał Grabski - Wójt Gminy, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Beata Jagła - Sekretarz Gminy, Janina Zielińska - Prezes Banku Spółdzielczego w Osiu, Daniel Siewert - Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego i Andrzej Kowalski - Dyrektor GOKu. Za wieloletnią działalność Ligi Kobiet Polskich w Osiu na rzecz naszej społeczności, z rąk Michała Grabskiego i Romana Waśkowskiego Przewodnicząca LKP odebrała najwyższe gminne wyróżnienie: Złote koła. Panie z LKP otrzymały przygotowane specjalnie na tę okazję pamiątkowe talerze. Z naszej strony wszystkim członkiniom życzymy kolejnych, tak owocnych lat oraz wielu ciekawych inicjatyw!

Więcej: Jubileusz Ligi Kobiet Polskich w Osiu

 

Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r.

czwartek, 31 października 2013 15:55

Urząd Gminy Osie na prośbę Enea Operator Sp. z o.o. przekazuje informację o wyłączeniu energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r. na terenie Gminy Osie, w związku z wykonywaniem prac eksploatacyjnych na liniach napowietrznych. Pozbawione energii elektrycznej będą natępujące stacje transformatorowe:

Więcej: Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r.

XXIV Oskie biegi już za nami

czwartek, 24 października 2013 15:11

OsieBlisko 380 uczestników wzięło udział w wielkim sobotnim bieganiu na stadionie sportowym w Osiu. 28 września, odbyły się XXIV Biegi Oskie im. Krzysztofa Malinowskiego. Tradycyjnie na stadionie sportowym w Osiu wystartowali zawodnicy z Bukowca, Brzezin, Korytowa, Drzycimia, Lipinek, Lniana, Nowego, Osia, Siemkowa, Śliwic, Szlachty, Warlubia. Konkurencje rozgrywane były w 11 kategoriach. Dystanse na 400,600, 800, 1000,1500, 1600 metrów pokonywała młodzież zarówno płci pięknej, jak i przeciwnej. Bieg główny dotyczył X i XI kategorii (kobiety i mężczyźni), pokonywany był na trasie Żur- Osie. Tu dla zwycięzców czekały puchary, Dyrektora Zespołu Szkół w Osiu, Rodziny Malinowskich i Prezesa Bractwa Czarnej Wody. Wszyscy, którzy zajęli miejsce na podium odjechali z Osia z cennymi nagrodami i dyplomem.

Więcej: XXIV Oskie biegi już za nami

 

Ku pamięci mieszkańców wsi Radańska

czwartek, 24 października 2013 14:28

RadańskaW dniu 28 września 2013 r. we wsi Radańska, na skraju leśniczówki Nowa Rzeka, zebrali się mieszkańcy wsi. W miejscu upamiętniającym pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi od 1946 roku stał drewniany krzyż, ufundowany przez miejscowego leśniczego i przypominający o tragedii z ostatnich dni II wojny światowej. W bieżącym roku z inicjatywy Henryka Porożyńskiego, opiekuna koła Caritas w Osiu miejsce pamięci odnowiono, a zniszczony przez dziesięciolecia krzyż został zastąpiony nowym. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. proboszcz Konrad Baumgart z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Więcej: Ku pamięci mieszkańców wsi Radańska

Mieszkańcy Osia zwiedzają ogrody wilanowskie

czwartek, 24 października 2013 13:27

OsieW dniu 29 września Pani sołtys Janina Warzyńska wraz z Radą Sołecką Osia zorganizowała jednodniową wycieczkę do Warszawy dla laureatów tegorocznego konkursu "Ładna posesja - estetyczna zagroda". Wycieczka była nagrodą dla 45 wyróżnionych w konkursie właścicieli posesji z sołectwa Osie. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwości pobytu przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Więcej: Mieszkańcy Osia zwiedzają ogrody wilanowskie

 

"Nasze Pruskie najpiękniejsze"

środa, 23 października 2013 10:52

"Nasze Pruskie najpiękniejsze" to nazwa długofalowego przedsięwzięcia, zaplanowanego przez mieszkańców wsi Pruskie. Ma ono na celu zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej we wsi. W planach jest także przekształcenie znajdującego się w samym centrum wsi Rynku. w reprezentacyjne miejsce Pruskich. Obecnie stoją tam zaniedbane relikwie dawnych czasów, ze starą studnią i pamiętającym odległe już lata przystankiem PKS, jak na załączonej fotografii. Marzeniem mieszkańców jest uczynienie z tego placyku urokliwego skweru, z ładną zielenią, odrestaurowanymi zabytkami, ławeczką do sąsiedzkich pogaduszek, a może i kamiennym stolikiem do partyjki warcabów. Te plany, realizowane wysiłkiem samych mieszkańców, wymagają jednak czasu i środków. Pierwszym etapem projektu było sobotnie sadzenie szpaleru czerwonolistnych berberysów wzdłuż nowej drogi wewnętrznej biegnącej przez wieś. Część zakupionych krzewów upiększy także wjazdy do prywatnych zabudowań mieszkańców. Inspiratorem działania jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie, które zakupiło posadzone krzewy z własnych środków.

Więcej: "Nasze Pruskie najpiękniejsze"

Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 7-14.10.2013 r.

piątek, 04 października 2013 13:54

Urząd Gminy Osie na prośbę Enea Operator Sp. z o.o. przekazuje informację o wyłączeniu energii elektrycznej w dniach 07-14.10.2013 r. na terenie Gminy Osie, w związku z wykonywaniem prac eksploatacyjnych na liniach napowietrznych. Pozbawione energii elektrycznej będą natępujące stacje transformatorowe: 8.10.2013 r. w godz. 09:00 - 14:00 Tleń Prochem i Tleń 01 (Ośrodek PERŁA) oraz 09.10.2013 r. w godz. 09:00 - 14:00 Radańska.

 

Strona 11 z 39

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»