Dzieci z czterech placów zabaw

czwartek, 22 sierpnia 2013 19:37

Place zabaw q Osiu - fot. Marek J. LejkW lipcu i sierpniu na terenie naszej gminy powstały cztery place zabaw. Od pierwszych dni po oddaniu do użytkowania na placach pojawiły się żądne zabawy dzieci w towarzystwie rodziców, rodzeństwa lub dziadków. Barwne place, a przede wszystkim bogato wyposażone w urządzenia zabawowe wybudowano we wsiach: Miedzno, Jaszcz, Łążek i Pruskie. Dwa z nich (w Jaszczu i Łążku) otwarto uroczyście przy okazji organizacji corocznych festynów (o czym pisaliśmy już wcześniej).

Więcej: Dzieci z czterech placów zabaw

 

Wycieczka do Ustki

czwartek, 22 sierpnia 2013 17:02

Wycieczka do Ustki10 sierpnia br. wyróżnieni uczestnicy konkursu pn. Mój piekny ogród 2013" wzięli udział w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce turystyczno-krajoznawczej do nadmorskiego kurortu, jakim jest Ustka. Wycieczka była formą nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników tegorocznego konkursu. Zdjęcia z ogrodów, które wzięły udział w konkursie prezentowaliśmy w relacji z 10 lipca br. Link >>>

Więcej: Wycieczka do Ustki

 

Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i Festyn Dobrych Sąsiadów

środa, 21 sierpnia 2013 08:48

Sobota 17 sierpnia była ciekawym dniem dla mieszkańców wsi Pruskie i sąsiednich Wierzchów. Licznie, rodzinnymi grupami wzięli udział w tegorocznych atrakcjach przygotowanych z okazji Dnia Wojska Polskiego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie. Uczestnicy mogli zobaczyć repliki umundurowania i wyposażenia wojsk polskich i niemieckich z 1939 roku ,zaprezentowane przez Stowarzyszenie " Historia i Pamięć " z Tucholi, obserwowali " potyczki" żołnierzy z użyciem moździeży , granatników , RKM i pistoletów Vis. Nowoczesne wyposażenie polskiej armii , w postaci wojskowego, wielozadaniowego pojazdu terenowego "Hummer" przedstawiło Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza, Chętni mogli wybrać się wozem bojowym na wycieczkę wokół wsi. Żołnierskim akcentem tego dnia była wystawa zdjęć pt " Mój tata/dziadek był żołnierzem" na których można było zobaczyć swoich kolegów i sąsiadów w czasach ,kiedy odbywali swoje służby wojskowe. Odważni stanęli również do konkursu wiedzy i odpowiadali na pytania dotyczące zagadnień związanych z wojskiem.

Więcej: Pruskie - Dzień Wojska Polskiego i Festyn Dobrych Sąsiadów

 

Turniej siatkówki plażowej w Żurze o Puchar Wójta Gminy Osie

środa, 21 sierpnia 2013 08:33

Dnia 15.08.2013r w Żurze odbył się turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie. Sportowe zmagania były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie o czym świadczą wyniki meczów, które przeważnie kończyły się dopiero w tie-breaku. Turniej rozgrywany był systemem brazylijskim. Miłą niespodzianką turnieju był udział rodzinnej pary z Osia, Ireneusz Kujawa- Maksymilian Kujawa, Ojciec z Synem zajęli ostatecznie 4 miejsce i było to miłe zaskoczenie całego turnieju. Miejsce trzecie przypadło duetowi z Bydgoszczy, Nurczyński- Nurczyński a w finał to zmagania duetów Ośmieła- Zieliński(zawodnik Delecty Bydgoszcz) i Wołoszuk- Ilewicz. Po zaciętym pojedynku wygrał duet osko-sopocki w stosunku 19-21, 21-17, 15-12. Po zakończeniu rozgrywek, organizatorzy Mariusz Kaczerzewski wraz z prezesem LZS Grom Osie wręczyli zawodnikom puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Osie.


Więcej: Turniej siatkówki plażowej w Żurze o Puchar Wójta Gminy Osie

 

Zaproszenie festyn Pruskie

środa, 14 sierpnia 2013 12:21

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie wraz z Radą Sołecką wsi Wierzchy zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach Dnia Wojska Polskiego oraz w Festynie Dobrych Sąsiadów, który odbędzie się dnia 17 sierpnia o godzinie 16:00 !

Więcej: Zaproszenie festyn Pruskie

 

Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

środa, 14 sierpnia 2013 08:07

Jaszcz - fot. Marek J. LejkW sobotnie popołudnie byliśmy świadkami otwarcia nowego placu zabaw w Jaszczu. Otwarcie odbyło się przy okazji corocznego festynu. Jak zwykle nie zabrakło mieszkańców wsi, konkursów, nagród, pogody i zaproszonych gości. Oficjalnnego otwarcia dokonali: Michał Grabski-Wójt Gminy Osie, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Irena Kozłowska - Sołtys wsi Jaszcz i Amelka Grzywacz - najważniejsza osoba podczas tej uroczystości, bo aktywnie korzystająca z urządzeń zabawowych. Ona też wręczyła M. Grabskiemu dyplom z podziękowaniami i na szczęście - słonia z podniesioną trąbą. Przez cały wieczór uczestnikom festynu przygrywał zespół wokalny z Chełmna. - Wspólnie z innymi mieszkańcami cieszymy się z tylu urządzeń na placu zabaw. Radość tę pokazują dzieci każdego dnia, licznie korzystając z huśtawek, karuzeli, czy sprężynowców - usłyszeliśmy z ust pani sołtys, która jednocześnie przekazała podziękowania wielu mieszkańcom sołectwa Jaszcz, za pomoc przy przygotowaniu festynu. Za naszym pośrednictwem pani sołtys dziękuje także sponsorom, bez których nie byłoby tylu nagród i jednocześnie uśmiechów na twarzach dzieci, młodzieży i dorosłych. A my gratulujemy organizatorom festynu sprawnej organizacji.

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Jaszczu

 

Kurenda - zwrot podatku akcyzowego

wtorek, 13 sierpnia 2013 14:56

Urząd Gminy Osie uprzejmie informuję, iż producenci rolni w miesiącu sierpniu 2013 roku mogą składać do Wójta Gminy Osie (dotyczy użytków rolnych położonych na terenie gminy Osie) wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej do wysokości kwoty zwrotu określonej na 2013 r. tj. 81,70 zł x ilość ha użytków rolnych (0,95 zł / 1l, nie więcej niż 86 l / 1 ha). Termin składania wniosków: - od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 r. wraz z fakturami VAT potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie  - od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2013 r. Pieniądze wypłacane będą w terminie 1-31 października 2013 r. gotówką w Banku Spółdzielczym Osie lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku

 

Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

wtorek, 13 sierpnia 2013 10:28

XIII Mistrzostwa Powiatu Świeckiego tradycyjnie odbyły się w na oskiej strzelnicy. W imieniu Marzeny Kempińskiej - Starosty Powiatu Świeckiego turniej rozpoczął, a na koniec, medale wręczał Michał Grabski - Wójt Gminy Osie. Zawody strzeleckie w konkurencji powszechnej i mistrzowskiej przyciągnęły ponad pięćdziesięciu zawodników z różnych zakątków Polski. W klasie mistrzowskiej najlepszy okazał się Pieściński Jacek (powiat grudziądzki), następnie Lipiński Jacek (powiat kościerski), trzeci był Smykowski Marcin (powiat radziejowski). W klasie powszechnej zwyciężył Kwaśnik Jarosław (powiat Gdańsk), drugi był Pestka Tomasz (powiat chojnicki),a trzeci Pestka Andrzej (powiat chojnicki). Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Więcej: Zawody o Puchar Starosty na strzelnicy w Osiu

 

Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 14:08

W sobotę 10 sierpnia br. na placu szkolnym w Łążku odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw. Wydarzenie to przyciągnęło wiele dzieci, dla których organizatorzy: Rada Sołecka i OSP Łążek przygotowali szereg konkursów sprawnościowych. Otwarcia dokonał Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie wraz z Mirosławem Drążkowskim - Sołtysem wsi Łążek i Wojciechem Katerem - radnym Rady Gminy Osie. Jako ostatnia przecięcia wstęgi dokonała Zuzia Polak. Oprócz rywalizacji w konkursach chętni mieli też okazję skorzystać z uprzejmości Adama Buchholza z Łążka, który powoził bryczką.  Przez cały wieczór dzieciom i dorosłym przygrywał zespół muzyczny Strings z nowym gitarzystą w składzie. Pogoda i humor dopisały wszystkim uczestnikom. 

Więcej: Otwarcie placu zabaw i festyn w Łążku

 

Pruskie- Rowerami po Borach Tucholskich

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 08:33

W niedzielę 11 sierpnia, mieszkańcy Pruskich wybrali się na rodzinną , rowerową wyprawę do jednego z najciekawszych miejsc w Borach Tucholskich, Rezerwatu" Cisy Staropolskie" im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. Mimo, że rezerwat cisów jest miejscem znanym i odwiedzanym przez turystów, wszyscy uczestnicy wyjazdu byli w nim po raz pierwszy. Warto było wybrać się na tę wycieczkę, bo dopisała pogoda, miła atmosfera w grupie i przejechanie niemal 45 km okazało się wielką przyjemnością, dla wszystkich rowerzystów.

Więcej: Pruskie- Rowerami po Borach Tucholskich

 

Koniec remontu targowiska w Osiu

sobota, 10 sierpnia 2013 09:05

Targowisko w OsiuW ubiegłym tygodniu zakończylismy prace modernizacyjne części targowiska w Osiu. Roboty obejmowały ostatnią, środkową część placu targowego. Tylko w jeden dzień targowy w remontowanej części targowisko było nieczynne, ale za to w miniony czwartek handlowcy i kupujacy mogli poruszać się po równej, polbrukowej nawierzchni. Koniec z chodzeniem po nierównym betonie i gruzach. Całość inwestycji kosztowała ponad 50 tys. złotych, a roboty wykonywał lokalny Zakład Brukarski Adama Zielińskiego z Osia. Historia handlu na placu targowym w Osiu sięga kilku stuleci. W tym czasie zmieniała się lokalizacja, natomiast niezmienny był dzień tygodnia - czwartek. I tak też zostało do dnia dzisiejszego. Plac targowy w Osiu, obok targowisk w Świeciu, Nowym, Skórczu i Tucholi, tak jak i dawniej, stanowi ważny element życia gospodarczego i społecznego tej części Kociewia i Borów Tucholskich. Tu nie tylko się kupuje i sprzedaje. Targowisko to też miejsce spotkań znajomych i sąsiadów. Ceny towarów, czasem niiższe, czasem wyższe niż w sklepach w Osiu, nie mają żadnego wpływu na tradycje i przyzwyczajenia mieszakańców, nie tylko z Osia, ale i z najbliższych miejscowości. 

Więcej: Koniec remontu targowiska w Osiu

 

Konserwacja drzew w alejach prawem chronionych

sobota, 10 sierpnia 2013 12:10

Pomnik przyrody - Gmina Osie

Od poniedziału 12 sierpnia br. w alejach drzew prawem chronionych w Grabowej Buchcie i Osiu rozpoczną się prace konserwatorskie polegajace na usunięciu suchych i chorych konarów w koronach drzew. W tym roku konserwacji zostanie poddanych 60 drzew. Już dzisiaj wiemy, że zabieg sanitarny w tych samych alejach kontynuowany będzie w przyszłym roku, bowiem, co wykazał majowy przegląd drzew, potrzeby są o wiele wieksze.  Roboty wykonywać będzie firma Jarosława Bejmy z Nakła nad Notecią. Na to zadanie Gmina Osie otrzymała dofinansowanie w wysokości 21 tys. złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Planowany zabieg sanitarny poprawi nie tylko stan zdrowotny drew i ich estetykę, ale też znacznie zwiększy bezpieczeństwo użytkowników drogi Osie - Krąplewice. Kierowców i pieszych upraszamy o wyrozumienie i cierpliwość. 

Więcej: Konserwacja drzew w alejach prawem chronionych

 

Lato w Parku za nami

sobota, 10 sierpnia 2013 08:14

lato w Parku - fot. Marek J. LejkXIV Lato we Wdeckim Parku Krajobrazowym już za nami. Ta coroczna impreza przyciaga tłumy mieszkańców i turystów. Każdy znajdzie tu dla siebie coś fascynującego. Całość rozpoczęła się zwiedzaniem Elektrowni Wodnej w Żurze, a finał zwiedzania miał miejsce w sali edukacyjnej w WPK, podczas którego publicznie zaprezentowany została animacja Dawida Żurawskiego "Energia dla Gdyni". Uroczystego otwarcia dokonał gospodarz terenu Michał Grabski, Wójt Gminy Osie, w towarzystwie Romana Waśkowskiego- Przewodniczącego Rady Gminy Osie, Daniela Siewerta - p.o. dyrektora WPK i Marka Sobczaka - nadleśniczego Nadleśnictwa Osie. W otwarciu, a później wręczaniu nagród towarzyszyli im zaproszeni goście: Jarosław Katulski - Poseł na Sejm RP, Elwira Jutrowska - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i  Jarosław Pajakowski- dyrektor sąsiedniego Zespołu Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych.

Więcej: Lato w Parku za nami

Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

środa, 07 sierpnia 2013 08:17

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty dotyczącej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nimi podczas przewozu do Szkoły Podstawowej w Wierzchach oraz Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014,2014/2015,2015/2016 na trasie Osie - Łążek - Pruskie - Wierzchy - Tleń - Osie.

Więcej: Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do SP Wierzchy i ZS w Osiu

 

Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

środa, 07 sierpnia 2013 08:12

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty dotyczącej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: Dowóz dzieci szkolnych wraz z opieką nad nim podczas przewozu do Zespołu Szkół w Osiu w roku szkolnym 2013/2014, 2014/2015, 20015/2016 na trasie Osie -Stara Rzeka - Radańska - Osie Wybudowania - Osie.

Więcej: Zawiadomienie o wyborze oferty - Dowóz dzieci szkolnych do ZS w Osiu - Stara Rzeka, Radańska

Turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie

wtorek, 06 sierpnia 2013 11:14

Turniej odbył się w sobotę 03.08.013r, a udział w nim wzięło 8 par. Zawodnicy przyjechali zarówno z Osia, jak i Świecia, Grudziądza, Świekatowa. Rozgrywki prowadzono systemem brazylijskim. Zwyciężyła bardzo dobrze znana para : Tomasz Wołoszuk i Piotr Ilewicz. Drugie miejsce zajęli : Rafał Wójcik i Mateusz Woźniak, a trzecie : Arkadiusz Taramaz i Maciej Karolczyk. Puchary dla drużyn wręczył osobiście Wójt Gminy Osie - Michał Grabski. Nagrody rzeczowe - kamery, ramki do zdjęć cyfrowych i piłki zawodnicy otrzymali od prezesa Wdeckiego WOPR - Witolda Gubera i Macieja Muszyńskiego - głównych organizatorów turnieju.

Więcej: Turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie

 

Przebudowa drogi powiatowej Łążek - Tleń

środa, 31 lipca 2013 11:52

Urząd Gminy Osie na prośbę firmy STRABAG Sp. z o.o. i w związku z przebudową drogi Łążek - Tleń informuje o całkowitym zamknięciu odcinka drogi powatowej nr 1005 C - Łążek - Tleń, etap I, dla ruchu kołowego od 6 sierpnia 2013 (wtorek) do dnia 31 sierpnia 2013 r. Ruch zostanie skierowany drogami powiatowymi : 1000 C na odcinku Łążek - Śliwice, 1017 C - na odcinku Śliwice - Wielkie Gacno, 1015 C na odcinku Wielkie Gacno - Tleń.

Koniec budowy drogi do Nowego Jaszcza

środa, 31 lipca 2013 11:35

W tym tygodniu zakończone zostały prace przy przebudowie drogi gminnej z Jaszcza do Nowego Jaszcza. Inwestycja obejmowała przebudowę drogi o długości ponad 800 mb. w technologii asfaltowej wraz z poboczami i odwodneniem. Roboty wykonane zostały przez F.H.U KIC -TRANS Piotr Różycki z Drzycimia za kwotę 245 312 zł. Na zadanie to Gmina Osie otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w kwocie 127 tys. zł. Jak mówi sołtys wsi Jaszcz,  Irena Kozłowska - Wszyscy jesteśmy zadowoleni z nowej drogi, zwłaszcza że wielu z nas dojeżdza tędy do swoich domów lub pól uprawnych, a coroczne remonty pochłaniały wiele czasu, pieniędzy i wysiłku.

Więcej: Koniec budowy drogi do Nowego Jaszcza

 

Strona 11 z 37

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»